Wybory 2015: Mniejszość niemiecka wystawi swoich kandydatów

  Wybory 2015: Mniejszość niemiecka wystawi swoich kandydatów

  AREK

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Mniejszość niemiecka będzie wystawiać swoich kandydatów w wyborach. Otrzymali oni już wskazówki

  Mniejszość niemiecka będzie wystawiać swoich kandydatów w wyborach. Otrzymali oni już wskazówki ©arc

  Wybory 2015: posłowie i senatorowie mają godnie reprezentować swój region, społeczność niemiecką oraz pochodzenia niemieckiego i pracować dla pomyślności i dobrego funkcjonowania kraju, w którym żyjemy – pisze Zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. ZZNSSK jednocześnie podjął uchwałę określającą podstawowe cele mniejszości niemieckiej.
  Mniejszość niemiecka będzie wystawiać swoich kandydatów w wyborach. Otrzymali oni już wskazówki

  Mniejszość niemiecka będzie wystawiać swoich kandydatów w wyborach. Otrzymali oni już wskazówki ©arc

  Wybory 2015: Mniejszość niemiecka wystawi swoich kandydatów  Stanowisko ZZNSSK zostało opublikowane ze względu na pojawienie się informacji inicjatywach tworzenia Komitetów Mniejszości Niemieckich na Śląsku, ale także w pozostałych regionach kraju.

  Zgodnie z zaleceniami na listach mają się pojawić nie tylko osoby znane i kompetentne, ale przede wszystkim identyfikujące się z celami społeczności mniejszości niemieckiej w Polsce, jednocześnie dbających o dobro wspólne.

  - Powinny one podobnie jak zdecydowana większość naszej społeczności być oddane zacieśnianiu jedności europejskiej i jak najściślejszej współpracy i przyjaźni pomiędzy Polską a Niemcami, powinny kierować się wartościami chrześcijańskimi, wspierać jak najdalej idącą wymianę kulturalną, szanować prawdę historyczną, dbać o zachowanie, a zgodnie z polsko-niemieckimi deklaracjami dwustronnymi także odtwarzanie w Polsce odrzucanego w przeszłości dziedzictwa kultury niemieckiej tak materialnego jak i niematerialnego jako jej
  wkładu do skarbca kultury europejskiej – informuje zarząd Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno Kulturalnych w Polsce.

  W specjalnym oświadczeniu, które wydano kilka dni temu, czytamy też, że kandydaci do parlamentu powinni kierować się duchem pracowitości, uczciwości dla dobrego gospodarowania.

  - W polityce regionalnej powinien im przyświecać cel wspierania dalszego poszerzania idei samorządności regionów, poszerzania ich kompetencji oraz upowszechniania tożsamości regionalnej jako elementu budowania nowoczesnego społeczeństwa i jego odpowiedzialności za swoją ojczyznę – tłumaczy dalej zarząd.

  Jak dalej czytamy, cele mniejszości niemieckiej w parlamencie powinny być realizowane w duchu pokoju społecznego, poszanowania innych, przekonywania do wielokulturowości i wielojęzyczności jako nie tylko idei europejskiej, ale także tradycji i historii Rzeczypospolitej.

  - Apelujemy do komitetów wyborczych mniejszości niemieckiej o dbałość by kandydaci z naszych list utożsamiali się z tymi celami. Jednocześnie Zarząd ZNSSK w Polsce wyraża wszystkim kandydatom, którzy zdecydują się na start z list mniejszości niemieckiej szacunek i uznanie dla odważnego i niełatwego w Polsce zamanifestowania swego przywiązania także do niemieckiej tradycji narodowej, jej dziedzictwa językowego i kulturowego oraz gotowości do uczciwego podjęcia wysiłku na rzecz dalszego budowania mostów porozumienia w duchu europejskiej zasady jedności w wielości – apeluje zarząd związku.


  *Wybieramy Dziewczynę Lata 2015 ZGŁOŚ SIĘ i ZAGŁOSUJ NA KANDYDATKĘ
  *Nowy sklep IKEA powstanie w Zabrzu
  *Burza na Śląsku i Zagłębiu. Po burzy Rydułtowy wyglądają jak po wojnie ZDJĘCIA + WIDEO
  *Przepis na leczo SPRAWDZONY I NAJSZYBSZY
  *Program Rolnik szuka żony 2: Rolniczka Anna będzie gwiazdą
  *Plebiscyt Fotolato 2015 WYGRAJ FANTASTYCZNE NAGRODY
  *Erotyczna bielizna i gadżety z Zabrza podbijają rynek w Arabii Saudyjskiej

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zdjęcie autora komentarza
  Oberschlesier

  Deutsch-Oberschlesier

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  wählt deutsch
  dhm.de/fileadmin/medien/lemo/images/ju000453_1.jpg

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo