Menu Region

Ponad 800 tys. osób straci prawo do wcześniejszej emerytury

Ponad 800 tys. osób straci prawo do wcześniejszej emerytury

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Joanna Ćwiek

Prześlij Drukuj
W środę zakończą się prace nad wywołującą ogromne emocje ustawą o emeryturach pomostowych. Rząd chce ograniczyć z 1,1 mln do 270 tys. liczbę osób, które miałyby prawo do korzystania z wcześniejszych świadczeń.
Związki zawodowe, które protestują przeciwko temu od miesięcy, zapowiadają, że będą walczyć dalej. Ustawa do Sejmu trafi w przyszłym miesiącu.

Ostateczną wersję projektu ustalą dziś na posiedzeniu komisji trójstronnej związki zawodowe, pracodawcy i rząd. Ministerstwo Pracy określa ten dokument jako porozumienie. Związkowcy nie są jednak takimi optymistami.

- To raczej będzie protokół rozbieżności. Jeśli ustawa zostanie uchwalona w obecnym kształcie, setki osób, które całe życie ciężko pracowały, zostaną oszukane - mówi Andrzej Strębski z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.

Podobnego zdania jest NSZZ "Solidarność". - Nasze stanowisko jest niezmienne. Jeśli rząd nie ugnie się pod naszymi żądaniami, nie podpiszemy żadnego porozumienia - mówi Marta Pióro, rzeczniczka prasowa związku.

Zgodnie z rządowym projektem przywileje emerytalne zachowają tylko ci, którzy pracowali w szczególnych warunkach lub wykonywali pracę o szczególnym charakterze. - Czyli osoby, które pracowały w bardzo wysokiej lub niskiej temperaturze, pod ziemią, na wodzie, w powietrzu, w pomieszczeniach o bardzo małej kubaturze albo w dużym stresie. O przyznaniu im prawa do emerytury pomostowej zdecydowały kryteria medyczne - wyjaśnia wiceminister pracy Agnieszka Chłoń-Domińczak.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Załączone pliki:
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się