Menu Region

PO nie zabierze emerytury Jaruzelskiemu

PO nie zabierze emerytury Jaruzelskiemu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Harpula

Prześlij Drukuj
W projekcie ustawy autorstwa PO nie ma mowy o odebraniu świadczeń emerytalnych wojskowym. Generałowie Jaruzelski i Kiszczak zachowają wysokie emerytury.
Platforma Obywatelska złoży w Sejmie projekt ustawy odbierającej przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom peerelowskiej bezpieki. Ale pomija w nim wojskowych. Wysokie świadczenia zachowają zatem m.in. autorzy stanu wojennego generałowie Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak oraz żołnierze Wojskowych Służb Wewnętrznych.

Andrzej Czerwiński, wiceprzewodniczący klubu PO, przyznaje, że posłowie długo dyskutowali, czy nie poszerzyć katalogu osób, których emerytury zostałyby zmniejszone.
- Na razie projekt dotyczy tylko byłych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Ich działalność w PRL nie budzi żadnych wątpliwości. Nie wykluczamy jednak, że gdy ustawa trafi już do Sejmu, dopiszemy do niej wojskowych. Jesteśmy otwarci na różne propozycje, a projekt jest punktem wyjścia do dalszych prac - mówi Czerwiński.

Antoni Dudek, historyk i doradca prezesa IPN, podkreśla jednak, że oficerowie kontrwywiadu ramię w ramię z cywilną bezpieką zwalczali opozycję demokratyczną. W 1985 r. kontrwywiad wojskowy inwigilował blisko dziewięćset osób podejrzewanych o działalność opozycyjną.

WSW zwalczała pacyfistyczny ruch Wolność i Pokój i założoną w 1982 r. przez Kornela Morawieckiego Solidarność Walczącą, którą podejrzewano o prowadzenie działalności terrorystycznej. W 1986 r. WSW miała ponad 16 tys. agentów.

- Oficerowie wojskowego wywiadu i kontrwywiadu również korzystają z przywilejów emerytalnych i powinni je stracić - mówi Dudek.

Według Grzegorza Dolniaka, zastępcy szefa klubu Platformy, ograniczenie zapisów ustawy tylko do byłych esbeków sprawi, że nie pojawi się zarzut jej niekonstytucyjności. - Mamy precyzyjnie określony katalog osób, co do których można sądzić, że ich prawa do wyższych emerytur nie zostały słusznie nabyte - mówi.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się