Menu Region

Trzeba złamać monopol NFZ

Trzeba złamać monopol NFZ

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Prof. Waldemar Koszewski, neurochirurg

Prześlij Drukuj
Zapowiadana przez rząd prywatyzacja szpitali nie wystarczy, aby system ochrony zdrowia zaczął działać racjonalnie.
Przekształcenie publicznych szpitali w spółki prawa handlowego, które zapowiada obecny rząd, to tylko jeden z kilku kroków, które trzeba uczynić, aby system ochrony zdrowia w Polsce zaczął wreszcie racjonalnie działać.

Skuteczna reforma powinna polegać przede wszystkim na przełamaniu monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia na rynku ubezpieczeń zdrowotnych. To klucz do rozwiązania problemów ochrony zdrowia. Za tym powinno też pójść równoprawne traktowanie firm i instytucji świadczących usługi medyczne przez ubezpieczycieli.

W wolnej Polsce, od blisko 20 lat, działamy w systemie swobody gospodarczej. Wyjątkiem pozostaje ochrona zdrowia. To tak, jak gdyby w Wielkiej Brytanii wprowadzono system ruchu prawostronnego, ale w okresie przejściowym ciężarówki jeszcze przez rok miałyby jeździć lewą stroną jezdni.

Rezultat takiego eksperymentu łatwo sobie wyobrazić - mnóstwo wypadków drogowych. Polska ochrona zdrowia to właśnie taka ciężarówka, która wciąż jeździ lewą stroną, wchodząc w kolizję z systemem swobody gospodarczej. Dlatego trzeba wreszcie poddać system ochrony zdrowia działaniu wolnego rynku. Oczywiście w każdym systemie potrzebne są jakieś regulacje, chodzi tylko o to, aby nie krępowały go tak, jak to jest w wypadku polskiej ochrony zdrowia.

Na razie zasady wolnorynkowe wchodzą do ochrony zdrowia tylnymi drzwiami. Niektóre instytucje medyczne, choćby te oferujące usługi w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej, już dziś działają w coraz bardziej zderegulowanym środowisku. Niestety, nie dotyczy to szpitali, które jeśli są prywatne, nadal mają nierówny dostęp do kontraktów z NFZ. Niestety, na rynku ubezpieczeń zdrowotnych oznak deregulacji nie ma wcale.

Już kiedy wprowadzano reformy Balcerowicza zrezygnowano z naprawy sektora ubezpieczeń zdrowotnych w duchu gospodarki rynkowej. W ostatnim roku rządów AWS-u zaproponowano wprawdzie ustawę o demonopolizacji ubezpieczeń zdrowotnych. Miały powstać prywatne kasy chorych konkurujące z publicznymi. Jednak ustawa upadła, a reforma systemu ochrony zdrowia została w ten sposób wstrzymana na wiele lat.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się