Menu Region

SLD nie chce odbierać emerytur byłym esbekom

SLD nie chce odbierać emerytur byłym esbekom

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
SLD jest przeciwny odpowiedzialności zbiorowej - tak politycy Sojuszu komentują projekt ustawy pozbawiającej przywilejów emerytalnych funkcjonariuszy organów bezpieczeńśtwa PRL. Jutro, posłowie PO mają złożyć ten projekt w Sejmie.
Tadeusz Iwiński podkreśla, że o projekcie autorstwa PO mówiło się od dawna, ale wciąż nie ujrzał światła dziennego. Poseł SLD jest przeciwny tego typu rozwiązaniom, bo jak mówi, rodzą wiele wątpliwości. Chodzi głównie o stosowanie odpowiedzialności zbiorowej i kwestię osób pozytywnie zweryfikowanych po 1990 roku.
Tadeusz Iwiński dodaje, że sprawa ta od dłuższego czasu jest przedmiotem działań o charakterze politycznym.
Jego zdaniem bardzo często niektóre ugrupowania wysuwają tematy lustracji i dekomunizacji. Iwiński dodaje, że czasem w polityce jest jak w piosence Skaldów i chodzi o to, "żeby gonić króliczka, a nie go złapać".

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski podkreślił, że Platforma liczy, że jeszcze w pażdzierniku projekt zostanie przyjęty przez parlament. Do jutra przeprowadzone będą ostatnie poprawki projektu.

Szef klubu PO dodał, że chodzi o pozbawienie przywilejów emerytalnych wszystkich funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa, nawet tych, którzy pozytywnie przeszli weryfikację po 1990 roku. Chodzi o grupę 24 tysięcy osób.

W myśl projektu PO na nowych przepisach najwięcej stracą byli generałowie SB. Ich emerytury zmniejszą się ze średnio z 7,3 tys. zł do 2,5 tys. zł. Natomiast przeciętne świadczenia ponad 10 tysięcy innych oficerów SB spadną nawet do 900 zł miesięcznie. Zmniejszone emerytury będą mieli nawet pozytywnie zweryfikowani funkcjonariusze dawnych służb, jak były szef UOP gen. Gromosław Czempiński czy peerelowski szpieg Marian Zacharski. Lata ich służby w SB będą bowiem naliczane według cywilnych zasad emerytalnych, a nie mundurowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się