Protasiewicz odsłania karty Platformy. Dziś poznamy listy...

  Protasiewicz odsłania karty Platformy. Dziś poznamy listy wyborcze do Sejmu

  Malwina Gadawa

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Dzisiaj Jacek Protasiewicz, szef dolnośląskiej Platformy Obywatelskiej, były europoseł, obecnie szef biura krajowego PO, odsłoni wszystkie karty. Nie ma wyboru. Ujawnienie list wyborczych przeciągał do samego końca. Teraz jego propozycje oceni zarząd regionu, a potem szersze gremium - rada regionu, która zbierze się o godz. 18.
  Protasiewicz ma zostać liderem listy w prestiżowym okręgu

  Protasiewicz ma zostać liderem listy w prestiżowym okręgu ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse

  Czy układ nazwisk na listach wywoła kłótnię? Nie wiadomo. Listy zna tylko Protasiewicz i jego najbliżsi współpracownicy, w tym Michał Jaros, sekretarz dolnośląskiej PO. Działacze spekulowali, że szef regionu przygotował dwie wersje list: kompromisową i konfrontacyjną. Na tej drugiej miało zabraknąć polityków kojarzonych z Grzegorzem Schetyną.

  Jeszcze w ostatni poniedziałek Protasiewicz twierdził, że listy nie są do końca ułożone. Jednak wszystko wskazuje na to, że jedynką we Wrocławiu będzie on sam. Wcześniej plotkowano, że liderem mógłby być prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Premier Ewa Kopacz przyznała, że chętnie widziałaby go na listach PO.

  Rzecz w tym, że wbrew sugestiom Protasiewicza prezydent nie zapisał się do Platformy. Pytani przez nas działacze potwierdzają, że Dutkiewicza nie będzie na wrocławskiej liście.

  Czy Grzegorz Schetyna, obecny minister spraw zagranicznych, może zagrozić pozycji Protasiewicza? To mało prawdopodobne. Co prawda, na wrocławską listę szefa dyplomacji zgłosiło koło Młodej Platformy, ale Schetyna raczej nie zaryzykuje i wystartuje ze swojego tradycyjnego okręgu - legnicko-jeleniogórskiego. Wiadomo, że listy będzie zatwierdzać rada regionu PO, w której Protasiewicz ma większość.

  Co istotne, Ewa Kopacz dała ostatnio zielone światło Protasiewiczowi, mówiąc podczas pobytu we Wrocławiu, że o tym, kto będzie liderem w stolicy Dolnego Śląska, zdecydują lokalni działacze.

  Wygląda więc na to, że dziś najsilniejsze karty w ręku ma Protasiewicz. Pozostaje pytanie, czy udźwignie on rolę lokomotywy wyborczej. Łatwo mu nie będzie, bo w ostatnich wyborach PO zdobyła we Wrocławiu aż 9 na 14 mandatów do Sejmu, a Bogdan Zdrojewski, który otwierał partyjną listę, uzyskał prawie 150 tys. głosów. Wydaje się niemożliwe, by wobec słabych notowań Platformy w ostatnich sondażach Protasiewicz mógł powtórzyć ten wynik.

  Dla politycznych konkurentów, czyli Prawa i Sprawiedliwości, Protasiewicz na jedynce to dobre rozwiązanie. - Platforma zrobi nam w ten sposób prezent. Jackowi Protasiewiczowi będzie można cały czas przypominać awanturę we Frankfurcie - słyszymy od jednego z polityków PiS.

  Przypomnijmy, że chodzi o incydent na lotnisku. Nietrzeźwy Protasiewicz - ówczesny wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego - wdał się w pyskówkę z niemieckim celnikiem.

  Nie należy się spodziewać, by na dzisiejszym posiedzeniu rady regionu zwolennicy Schetyny poddali się bez walki. Na poprzednich emocji nie brakowało. Gorąco było np. wtedy, gdy w ubiegłym roku zatwierdzano listy w wyborach samorządowych. Schetyna stwierdził wtedy, że wstydzi się za Protasiewicza. Chodziło głównie o sojusz z Rafałem Dutkiewiczem, z którym Platforma stworzyła wspólne listy do sejmiku i rady miejskiej Wrocławia.

  Czy dziś też będzie iskrzyć? - Na pewno będą odwołania, jeżeli nie dostaniemy miejsc, na jakie liczymy - słyszymy od posła PO, stronnika ministra spraw zagranicznych.

  Z naszych informacji wynika, że drugie miejsce na liście (za Protasiewiczem) dostanie Michał Jaros, trzecie - Aldona Młyńczak, czwarte - Stanisław Huskowski, piąte - Alicja Chybicka.
  Jeżeli wziąć pod uwagę tylko wyniki głosowania wyborców sprzed czterech lat, to wrocławska lista wyglądałaby następująco (od nr. 2): Sławomir Piechota, Ewa Wolak, Michał Jaros, Jarosław Charłampowicz, Stanisław Huskowski, Marek Łapiński, Maciej Zieliński, Roman Kaczor, Aldona Młyńczak.

  Na dobrą sprawę nie wiadomo, czy ludzie Schetyny w ogóle dostaną jakieś propozycje. Dotyczy to m.in. Piotra Borysa, który przegrał w przeszłości już dwa takie głosowania (listy do Parlamentu Europejskiego i do sejmiku). Działacze związani z Protasiewiczem mają mu za złe, że doniósł do prokuratury po tzw. aferze taśmowej, gdy wybierano w Karpaczu władze regionalne PO. Teraz Borys został zgłoszony jako kandydat na listę do Sejmu z okręgu legnicko-jeleniogórskiego i osobno do Senatu.

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (53)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  holgren

  holgren (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Lada dzień zawisną pewnie billboardy i nie opuszczą aż do końcówki roku. Tylko błagam, niech oni sobie chociaż pozamawiają te reklamy z porządniejszych firm typu www.wareham.pl , a nie jakis...rozwiń całość

  Lada dzień zawisną pewnie billboardy i nie opuszczą aż do końcówki roku. Tylko błagam, niech oni sobie chociaż pozamawiają te reklamy z porządniejszych firm typu www.wareham.pl , a nie jakis szmelc, który pożółknie i podrze się po dwóch tygodniach.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Aldona

  StefanS (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Aldona M.? Wyborcy dają jej mało głosów,a ona wciąż jest wypychana i rządzi. Adam M. pracował w Hydralu jako likwidator,potem amerykanie dali mu posadę prezesa. Budował tam [a właściwie to...rozwiń całość

  Aldona M.? Wyborcy dają jej mało głosów,a ona wciąż jest wypychana i rządzi. Adam M. pracował w Hydralu jako likwidator,potem amerykanie dali mu posadę prezesa. Budował tam [a właściwie to nadzorował bo był prezesem,a budowali robole]piękną stołówkę ;[. Potem dostał posadę w innej wielkiej firmie Wrocławskiej gdzie z wielkim przytupem budował między innymi odlewnię ;]...Po wielu latach kiedy miałem okazję przyjrzeć się im troszeczkę nie zagłosuję więcej na nikogo z PO w żadnych wyborach ! Nawet gdybym miał wybierać między islamistą a PO to nie dam im [PO]głosu !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Już od małego był krętaczem we Włocławku

  Musial (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Jaros Ty włocławski mały krętaczu, zadekowałeś się we Wrocku i wały kręcisz Miernoto!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ohyda..

  rok (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Wrocław to matecznik mafii PO

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Napiszę Wam jak będzie....

  Babcia Zagulina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Napiszę Wam jak będzie na jesień :
  Zaczną ładnie przemawiać w ładnych garniturach , garsonkach z ładnym Make Upem na mordkach. Zatroskani o los narodu, podnosząc tematy przygotowane przez...rozwiń całość

  Napiszę Wam jak będzie na jesień :
  Zaczną ładnie przemawiać w ładnych garniturach , garsonkach z ładnym Make Upem na mordkach. Zatroskani o los narodu, podnosząc tematy przygotowane przez propagandystów od wizerunku. Będą popierać to właściwą gestykulacją i tonacją w głosie wytrenowaną przez czarodziei od PR-u, będą łagodni , przyjacielscy i opiekuńczy , zdecydowani walczyć o lepszą przyszłość Polski i jej ludności tubylczej. Przekonają Was że tylko ONI są kompetentni , przygotowani i oddani oraz patriotyczni !
  I WYBIERZECIE TO TAŁATAJSTWO PO RAZ TRZECI !zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oczekuję, że mieszkańcy tego miasta będą głosowali na Moją Osobę

  ja.cóś tylko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Moja Osoba potrafi się odwdzięczyć

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parada oszustów zostanie otwrta ! Zobaczymy kto jest największym oszustem bo z jedynka.

  Mosiej Ziewicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  bk

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Razem do zwycięstwa

  ja.cóś tylko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Dla dobra kraju zrobimy wszystko

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  eh

  elo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  nie sympatyzuje z PO więc ich lista mnie nie obchodzi. Mieli swoje chwile gdy podobało mi się co robią. Ale ogólnie nie robią NIC co powinni dla ludzi i kraju. PIS całkowicie odfruwa z poglądami...rozwiń całość

  nie sympatyzuje z PO więc ich lista mnie nie obchodzi. Mieli swoje chwile gdy podobało mi się co robią. Ale ogólnie nie robią NIC co powinni dla ludzi i kraju. PIS całkowicie odfruwa z poglądami nt. doczesnego życia.
  PIS nie zapomnę Wawelu, SKOKów a PO nacjonalizacji OFE, braku potrzebnych reform emerytalnych!

  Ktoś inny dostanie mój głos.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Schetyna i Borys

  Polak ze Stanisławowa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Schetyna i Borys to szkodniki ,karierowicze i koniunkturaliści którym w Lubinie i okolicy nikt nie wierzy,kiedyś w Lubinie była PO a teraz co najwyżej "peło" paru cawniaczków ,ciekawe czy...rozwiń całość

  Schetyna i Borys to szkodniki ,karierowicze i koniunkturaliści którym w Lubinie i okolicy nikt nie wierzy,kiedyś w Lubinie była PO a teraz co najwyżej "peło" paru cawniaczków ,ciekawe czy instytucja martwych dusz jeszcze istnieje?zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo