Menu Region

Rząd przyjął projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez...

Rząd przyjął projekt ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Zgodnie z nowym projektem sąd będzie mógł orzec zakaz stadionowy dla chuligana nawet na 6 lat. Dodatkowo, osoba objęta zakazem będzie musiała stawiać się na wyznaczonym komisariacie policji podczas meczu. Zakaz wstępu będzie także dotyczył meczów rozgrywanych za granicą przez reprezentację i kluby.
Zgodnie z projektem na stadionach będzie musiał działać monitoring zapewniający pełną identyfikację osób, a organizatorzy będą znali nazwiska osób kupujących bilety. Podczas imprez masowych będzie można sprzedawać, podawać i spożywać napoje alkoholowe zawierające nie więcej niż 4,5 proc. alkoholu. Nie będzie to dotyczyć tzw. imprez masowych podwyższonego ryzyka, podczas których nie można spożywać alkoholu.


W projekcie rozszerzono także uprawnienia służb porządkowych organizatora o możliwość stosowania miotaczy gazu i kajdanek. Organizator imprezy masowej będzie odpowiadał za szkody związane z zabezpieczeniem imprezy masowej poniesione między innymi przez policję, żandarmerię wojskową czy straż miejską.

Projekt przewiduje także surowe kary za wykroczenia i przestępstwa popełniane w trakcie imprez masowych. Karane będzie m.in. wtargnięcie na teren rozgrywek sportowych, wnoszenie alkoholu na imprezy masowe podwyższonego ryzyka, czy rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami. Na przykład za wtargnięcie na płytę boiska podczas meczu sąd będzie mógł wymierzyć grzywnę, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do 3 lat. Takie same sankcje przewidziano za zakrywanie twarzy przez osobę, która uderzyła przedstawiciela służby porządkowej w trakcie trwania imprezy, co uniemożliwiało lub utrudniało jej rozpoznanie. Wojewoda będzie uprawniony do kontroli sposobu utrwalania przebiegu imprez masowych.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się