Menu Region

Mira Suchodolska: Jajeczka można oddać

Mira Suchodolska: Jajeczka można oddać

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Szefowa działu magazyn

Prześlij Drukuj
Jesteśmy narodem hipokrytów. Widać to w wielu dziedzinach życia, od polityki poczynając, na seksie kończąc. Jednak szczyty hipokryzji osiągamy, kiedy tematem dyskusji jest dziecko.
A ostatnie dni obrodziły w okazje, by o dzieciach mówić. Historia kobiety z Golejewa, która mając pięcioro dzieci, szóste oddała znajomej bezdzietnej parze, znalazła się w czołówce newsów. Komentarze były druzgoczące: podła matka, wyrodna, gorzej niż suka. Nie dość, że oddała dziecko, to jeszcze za pieniądze.

Oczywiście, historia jest smutna (szósta, niechciana ciąża w biednej rodzinie!). Ale cóż nagannego w tym, że matka świadomie oddaje w dobre ręce dziecko, którego nie jest w stanie wychować? Zresztą, niby dlaczego monopol na pośredniczenie w adopcjach ma mieć państwo? A pieniądze przydałyby się jej, choćby na buty dla tych dzieciaków, które zostały.

Albo dlaczego tak bardzo oburza nas fakt, że jedne kobiety sprzedają swoje jajeczka innym, bezpłodnym? Wszak inaczej jajeczko zapewne by się zmarnowało, a tak szczęśliwe są obie - ta, która dostanie szansę na potomstwo, i ta, dla której parę tysięcy złotych może oznaczać czasem być albo nie być. Podobnie rzecz ma się z instytucją surogatki, kobiety podejmującej się urodzenia dziecka dla innej.

Nasze prawo traktuje dwa z tych przypadków jak handel ludźmi, tak samo jak, nie przymierzając, sprzedawanie kobiet do domów publicznych. Tymczasem sensowniejsze byłoby stworzenie uregulowań prawnych na wzór amerykański, które normowałyby zasady przekazywania - dzieci czy jajeczek. By umożliwić ludziom pomaganie sobie.

Mamy w Polsce pękające w szwach domy dziecka pełne sierot społecznych, z których niewiele ma szansę wyjść na ludzi. Mamy dwa miliony osób, które nie mogą doczekać się dziecka. Mamy wreszcie jeden z najgorszych w cywilizowanym świecie system opieki socjalnej. I gęby pełne frazesów.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się