Menu Region

Japończycy zbudują wielką windę do nieba

Japończycy zbudują wielką windę do nieba

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Leo Lewis

Prześlij Drukuj
Sprzątaczki-cyborgi, samochody na wodę, psy tłumaczące teksty i buty z napędem rakietowym - japońscy naukowcy od lat dzielnie próbują realizować pomysły rodem z fantastyki naukowej.
1/2

Wizualizacja windy orbitalnej, nad którą pracują też uczeni z amerykańskiej NASA

(© NASA)

Teraz najwybitniejsze japońskie umysły techniczne wzięły się za bary z największym marzeniem wyznawców science-fiction - windą do nieba.

Dla naukowców orbitalna winda stanowi nie lada wyzwanie: trzeba wymyślić liny mocniejsze, a jednocześnie lżejsze od wszystkich znanych materiałów, łączące ziemię z satelitą geostacjonarnym.
Liny albo płaskie taśmy wciągałyby na wysokość kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kosmiczne kabiny. Temu właśnie zadaniu poświęciły się japońskie uniwersytety we współpracy z największymi przedsiębiorstwami.

Co można by przewozić taką windą? Ludzi, generatory zasilane energią słoneczną, a nawet skrzynie z radioaktywnymi odpadami. Dodatkowa zaleta w porównaniu do promów kosmicznych jest taka, że przezwyciężenie ziemskiej grawitacji wymagałoby z grubsza sto razy mniejszej ilości energii.
- Każdy będzie mógł pojechać windą w kosmos, to będzie jak wycieczka za granicę - powiedział Shuichi Ono, prezes Japońskiego Stowarzyszenia Windy Kosmicznej.

Wizja ta zainspirowała naukowców na całym świecie i niektóre instytucje państwowe, na przykład NASA. Prowadzonych jest kilka konkurencyjnych projektów, które ostatnio nabierają tempa. Stowarzyszenia naukowe wspierające tę ideę ogłaszają nagrody za pomysły na liny, kabiny i setki innych niezbędnych elementów.

1 »
 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się