Menu Region

Nagroda imienia Lecha Wałęsy

Nagroda imienia Lecha Wałęsy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Nagroda imienia Lecha Wałęsy po raz pierwszy zostanie wręczona podczas grudniowych uroczystości z okazji 25 rocznicy przyznania legendarnemu przywódcy Solidarności Pokojowej Nagrody Nobla.
Były prezydent wyjaśnił w Radiu Gdańsk, że to inicjatywa jego współpracowników. Nagroda ma upamiętniać zwycięstwo "Solidarności", a przyznawana ma być ludziom, których działalność opiera się na tych samych wartościach, co pierwszej "Solidarności" podkreślił noblista. Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Gdańsk, w skład kapituły oprócz Lecha Wałęsy wejdą między innymi: były prezydent Czech Vaclav Havel, prof. Władysław Bartoszewski oraz białoruski opozycjonista Stanisław Szuszkiewicz.

Nagroda wręczona zostanie 5 grudnia w Gdańsku. Natomiast pierwsza część uroczystości odbędzie się już w najbliższy poniedziałek. 29 września 25 lat temu Komitet Noblowski ogłosił, że laureatem Pokojowej Nagrody został Lech Wałęsa. W rocznicę na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się sesja naukowa, w czasie której laudacje wygłoszą m.in. marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, brytyjski historyk Norman Davies oraz arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Wieczorem zaś zaplanowano dla gości koncert w Teatrze Wielkim.

Na uroczytości zaproszony został Lech Kaczyński. Zdaniem Lecha Wałęsy, prezydent Kaczyński powinien odpowiedzieć na nie pozytywnie. Na uroczystości zaproszeni zostali także inni laureaci Pokojowej Nagrody Nobla: Dalajlama i byli prezydenci: RPA Frederik Willem De Klerk i ZSRR - Michaił Gorbaczow.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się