Menu Region

Ruszają kursy dla maturzystów

Ruszają kursy dla maturzystów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maria Wojtas, Mateusz Stolarski

Prześlij Drukuj
Ostatni dzwonek na zapisy na kurs przedmaturalny. Za rok nauki trzeba zapłacić od 700 do 2 tys. zł
Licealistom do matury zostało co prawda jeszcze 9 miesięcy, ale to już ostatni dzwonek, żeby zapisać się na kursy przygotowujące do egzaminu albo korepetycje. Kursy maturalne organizują najczęściej fundacje działające przy uczelniach oraz prywatne firmy. Za roczne zajęcia trzeba zapłacić od ok. 700 do 2 tys. zł. Koszt korepetycji to nawet 50 zł za godzinę.

Najstarsza i najbardziej doświadczona organizacja przygotowująca do matury to Universitatis Varsoviensis. Na kursie przyszli maturzyści rozwiązują testy, słuchają wykładów, przerabiają materiał, na który nie było czasu w szkole. Zajęcia prowadzą wykładowcy z Uniwersytetu Warszawskiego. W grupach jest maksymalnie 25 osób. Można się jeszcze zapisać, bo kursy rozpoczynają się pod koniec września lub w październiku. Koszt rocznych zajęć to 770-1240 zł.

Z kolei Stowarzyszenie Studentów "Bratniak", które również organizuje kursy dla maturzystów, chwali się, że średnia na maturze uzyskana przez kursantów jest wyższa od średniej krajowej o kilkanaście procent. Poza zajęciami przygotowującymi do egzaminu dojrzałości licealiści mogą wziąć udział także w kursach, dzięki którym lepiej poradzą sobie na matematyce i fizyce na Politechnice Warszawskiej. Zajęcia prowadzą nauczyciele ze szkół i uczelni. Większość kursów w Bratniaku rusza od października, są jeszcze miejsca. Koszt zajęć to 693-955 zł.

Ci, którzy wolą się uczyć indywidualnie, mogą wybrać korepetycje. Muszą się jednak liczyć z tym, że koszty indywidualnych zajęć są dużo wyższe, bo za godzinę zegarową trzeba zapłacić nawet 50 zł. W internecie można znaleźć wiele portali (www.korepetycje.pl, www.e-korepetycje.pl, www.korepetycje.twoje.pl, www.korepetycje.warszawa.pl) z ogłoszeniami korepetytorów. Poza standardowymi przedmiotami, takimi jak matematyka czy geografia, znajdziemy też oferty pomocy z greckiego, serbskiego czy historii sztuki. Wybierając ogłoszenie, trzeba jednak uważać.

Większość ogłoszeń w internecie zamieszczają studenci bez przygotowania pedagogicznego. Oferują co prawda najniższe stawki (ok. 20-30 zł za 60 min), ale jest to kupowanie kota w worku, bo nie ma pewności, na kogo się trafi. Większą gwarancję dają nauczyciele - są co prawda drożsi (ok. 30-50 zł za godzinę), ale mają wiedzę i znają zasady egzaminu dojrzałości. Można też wybrać zawodowego korepetytora. Niestety, koszt takich zajęć to minimum 50 zł.

Co więc wybrać: kurs czy korepetycje? - Najlepiej wspólnie z dzieckiem ustalić, w jakiej dziedzinie sobie naprawdę nie radzi, a dopiero potem dokonać wyboru - radzi Marek Olkuśnik, który od kilkunastu lat przygotowuje maturzystów z historii i WOS-u.- Na pewno nie warto się zapisywać na wszystko jak leci - dodaje. Kursy przygotowawcze są dobre dla osób, które mają już podstawy wiedzy i chcą tylko ją pogłębić. - Z kolei korepetycje to wybór dla tych, którzy oczekują pomocy od podstaw - twierdzi Marek Olkuśnik.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się