Menu Region

Kryzys może Polskę ominąć

Kryzys może Polskę ominąć

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

prof. Norman Bailey

Prześlij Drukuj
Z ekonomistą, autorem wojny gospodarczej ze Związkiem Sowieckim w latach 1980-89 i doradcą prezydenta Ronalda Reagana, prof. Normanem Baileyem, rozmawia Tomasz Pompowski

Co nas czeka po kryzysie giełdowym?
Sytuacja już wymknęła się spod kontroli, o czym świadczy wykupywanie przez państwo zadłużonych instytucji.

Jakie są prognozy?
W najgorszym scenariuszu kryzys może kosztować Stany Zjednoczone od 20 do 24 proc. produktu krajowego brutto. Najbardziej optymistyczna wersja to 10 do 15 PKB. Obecnie przeciętny wzrost gospodarczy USA wynosi 3 proc. W przypadku 15 proc. strat Ameryka się cofnie o 5 lat w rozwoju gospodarczym.

I jakie będą konsekwencje?
Oczywiście Ameryka pozostanie najbogatszym krajem świata i nie stanie się Nigerią, nawet jeśli straty cofną nas do poziomu rozwoju z 1998 r. Dziś w Ameryce to bogactwo można wypracować w krótszym czasie, bo jest nas więcej. Jednak na pewno wpadniemy w recesję, a wraz z nami reszta świata. Moim zdaniem prawdziwy kryzys jeszcze przed nami.

Dlaczego?
Rząd USA nie będzie w stanie uratować wszystkich dłużników. I będziemy widzieć bankructwa. Już dziś wiemy, że któryś producent samochodów przestanie istnieć, a kilku ograniczy drastycznie swoje inwestycje. Jednak znacznie bardziej pogorszy się sytuacja w Europie.

Jak to będzie wyglądało?
W Wielkiej Brytanii i Hiszpanii już jest recesja. Włochy niebawem się w niej pogrążą. W Niemczech i Francji recesja będzie najpóźniej, najprawdopodobniej na początku przyszłego roku.

Czy ten kryzys to koniec globalizacji?
Absolutnie nie. Nie ma lepszego modelu rozwoju. Być może ten proces zwolni w ciągu dwóch, trzech lat. Ale od globalizacji nie ma odwrotu.

A czy Polskę bardziej dotknie ten kryzys?
Nie. Wcale nie musi. Brazylia nie odczuje skutków tego kryzysu, ponieważ tam banki nie rozdawały kredytów. Gospodarka tego kraju stabilnie się rozwija, bo obniżono podatki. Zatem wszystko zależy od decyzji waszego rządu.

Co powinien zrobić?
Powinien zmotywować banki do zaostrzenia kryteriów przyznawania kredytów.

A jak się obronić przed recesją?
Rząd musi obniżyć podatki, by pobudzić przedsiębiorczość. Wiele bowiem firm amerykańskich będzie sprzedawać swoje inwestycje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się