Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śląskie uczelnie wyższe: trwa drugi nabór, tysiące indeksów do wzięcia

Katarzyna Domagała-Szymonek
Jeśli nie dostałeś się na wymarzony kierunek podczas pierwszego naboru, i tak masz szansę na studia
Jeśli nie dostałeś się na wymarzony kierunek podczas pierwszego naboru, i tak masz szansę na studia Tomasz Hołod
Na uczelniach wyższych w Śląskiem trwa drugi nabór na studia. Przyszli żacy nadal mogą wybrać m.in. informatykę, język polski czy biotechnologię.

Uczelnie wyższe w regionie rozpoczęły drugi nabór na studia. Indeksy nadal czekają do rozdania między innymi na Politechnice Śląskiej, Uniwersytecie Śląskim, Akademii Jana Długosza w Częstochowie czy Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Po raz pierwszy drugi nabór prowadzi też Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Maturzyści, którym powinęła się noga na egzaminie dojrzałości (poprawka pod koniec sierpnia) lub nie dostali się na wymarzony kierunek podczas pierwszego naboru, nadal mają w czym wybierać.

Sporo kierunków do wzięcia

Na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach drugi nabór został ogłoszony na ponad 50 kierunkach i specjalnościach. Wcześniej nie przyciągnęły one wystarczającej liczby kandydatów. Z 5972 miejsc (studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie) wolnych pozostało jeszcze 1992.

- Liczba wolnych miejsc jest porównywalna z zeszłoroczną - komentuje Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy największej uczelni w regionie. Zainteresowani uzyskaniem dyplomu na UŚ nadal mogą zgłaszać swoją kandydaturę m.in. na: biofizykę, biologię, edukację artystyczną w zakresie nauk plastycznych, filologię germańską - specjalność nauczycielska z językiem szwedzkim, filozofię, fizykę medyczną, geografię, historię, inżynierię zagrożeń środowiskowych czy komunikację promocyjną i kryzysową. Chętni mogą zgłaszać się do ostatnich minut 12 września.

Z kolei do 28 września drugi nabór trwa na Akademii Jana Długosza w Częstochowie. Uczelnia ma do rozdysponowania jeszcze ok. 400 miejsc na studiach dziennych oraz ok. 500 na studiach zaocznych. Na AJD bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się nowo otwarte kierunki, które ruszą od października.

- Na dietetyce, fizjoterapii, jak również bezpieczeństwie narodowym zostały nieliczne miejsca, które z pewnością zapełnią się po drugiej rekrutacji - komentuje Marek Makowski z biura promocji AJD. - Otwarcie kierunku zawsze jest poprzedzone analizą potrzeb rynku pracy, stąd trafiamy w gust kandydatów - dodaje rzecznik placówki.

Drugi nabór... po raz pierwszy

Drugi nabór to nowość na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Do tej pory liczbę wolnych miejsc udawało się tam zapełnić zawsze podczas pierwszej tury zapisów. W tym roku wolne miejsca są na pięciu kierunkach: gospodarka i zarządzanie publiczne (9 miejsc), gospodarka przestrzenna (4 miejsca), gospodarka turystyczna (20 miejsc), informatyka i ekonometria (8 miejsc) oraz finanse i rachunkowość (o profilu praktycznym) na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji w filii w Rybniku (19 miejsc).

- W sumie jest to 60 miejsc, które zostały objęte drugim naborem - wylicza Marek Kiczka, rzecznik prasowy UE. Kandydaci mogą rejestrować się do 15 września. Dzień później zostaną ogłoszone wyniki naboru.

Wolne miejsca czekają też na trzech wydziałach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Nadal można rejestrować się m.in. na kierunkach: zdrowie publiczne, dietetyka, kosmetologia, biotechnologia medyczna, pielęgniarstwo, położnictwo, coaching medyczny czy fizjoterapia.

Z kolei na Politechnice Śląskiej wakaty są jeszcze na ponad 40 kierunkach. Wolne miejsca są m.in. na automatyce i robotyce, informatyce (na kilku wydziałach) czy na mechanice i budowie maszyn. Rejestracja elektroniczna trwa do 6 września.
Drugi nabór to także szansa na studiowanie dla osób, które nie zdały matury w maju i tym samym nie mogły rekrutować się w pierwszym terminie. Pod koniec sierpnia mogą one zdawać poprawkowy egzamin maturalny. Jego część pisemną zaplanowano na 25 sierpnia (wtorek), na godz. 9. Część ustna potrwa od 24 do 28 sierpnia. Wyniki 11 września.

Do poprawki mają prawo uczniowie, którzy w maju podeszli do wszystkich egzaminów obowiązkowych i nie zdali jednego z nich (w Śląskiem, podobnie jak w całej Polsce, najgorzej wypadła matematyka).

Niż korzystny dla uczelni i studentów

Rozmowa z prof. Wiesławem Banysiem, rektorem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Jak ocenia pan wyniki rekrutacji? Mniejsza liczba maturzystów może oznaczać zamykanie niektórych uczelni?
Czas na podsumowanie przyjdzie w październiku, gdy będziemy mogli ocenić, ilu studentów ostatecznie wpisało się na studia. O ile na studiach stacjonarnych liczba kandydatów utrzymuje się na podobnym poziomie, o tyle na studiach niestacjonarnych obserwujemy spadek - jednak jest to sytuacja, na którą jesteśmy jako uczelnia przygotowani.

Kto bardziej powinien cieszyć się z niżu? Studenci, o których walczą uczelnie, czy wykładowcy, którzy zaczną pracować w lepszych warunkach?
Niż na pewno jest korzystny zarówno dla studentów, jak i uczelni. Pozwala na stworzenie lepszych warunków do zapewnienia wyższej jakości kształcenia dzięki mniejszej liczbie studentów w grupie oraz możliwości większej indywidualizacji relacji student - nauczyciel akademicki. To szansa na poprawę jakości kształcenia, a nie zagrożenie dla szkolnictwa wyższego.

Druga rekrutacja na studia - dobry czy zły pomysł? Dyskutuj z autorką

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera