Dr Jan Kulczyk: Moje serce zawsze bije po poznańsku

  Dr Jan Kulczyk: Moje serce zawsze bije po poznańsku

  Bogna Kisiel

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  W kwietniu 2012 r. dr Jan Kulczyk, najbogatszy polski biznesmen został ambasadorem Poznania – miasta gospodarza Euro 2012
  1/5
  przejdź do galerii

  W kwietniu 2012 r. dr Jan Kulczyk, najbogatszy polski biznesmen został ambasadorem Poznania – miasta gospodarza Euro 2012 ©Paweł Miecznik

  W kwietniu 2012 r. dr Jan Kulczyk, najbogatszy polski biznesmen został ambasadorem Poznania – miasta gospodarza Euro 2012. Nominację wręczył mu ówczesny prezydent Poznania, Ryszard Grobelny. Podczas tej uroczystości dr Jan Kulczyk udzielił krótkiego wywiadu dla czytelników "Głosu".
  Czytaj: Jan Kulczyk nie żyje. Najbogatszy Polak miał 65 lat

  Uroczystość wręczenia nominacji odbyła się w poznańskim ratuszu.

  – Rada Ambasadorów ma skupiać ludzi z różnych środowisk – tłumaczył wtedy Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta Poznania do spraw Euro. – By osoby o różnych poglądach zachęcały wszystkich poznaniaków do Euro. Uznaliśmy, że rada musi być dobra, jak drużyna piłkarska. Ambasadorów musi być 11.

  Dr Jan Kulczyk był dziesiątym z kolei ambasadorem. R. Grobelny zapowiadając nowego ambasadora stwierdził: – To osoba, która nie jest wielbicielem piłki nożnej lecz opery. Łączy Poznań z Europą w sensie przenośnym i dosłownym.  Dr Jan Kulczyk dziękując za to wyróżnienie, przypomniał swoją wizytę w Nigerii, gdzie jadł kolację z prezydentem tego kraju. I powiedział: - Pozwoliłem sobie pochwalić się, że udało mi się połączyć autostradą Lizbonę ze Strykowem. Prezydent Nigerii na to, że rozumie, iż Strykowo to stolica Polski. Odpowiedziałem, że niekwestionowaną stolicą Polski jest Poznań. Nie tylko był pierwszą stolicą naszego kraju, ale jest jedynym obecnie miastem gospodarzem Euro połączonym autostradą z Europą. Bo na całym świecie stolice są połączone autostradami z innymi miastami.

  Zobacz: Ludzie sportu wspominają Jana Kulczyka

  Po uroczystości w ratuszu "Głos" przeprowadził krótką rozmowę z dr. Janem Kulczykiem. Oto jej zapis:

  1 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo