Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Produkcja jaguarów pod Wawelem? Potentat motoryzacyjny szuka miejsca pod nową fabrykę

Piotr Rąpalski
Brytyjski dziennik "Sunday Times" podał, że indyjska firma Tata Motors, produkująca takie marki samochodów jak Jaguar i Land Rover, planuje zbudować swoją nową fabrykę w Polsce. Co więcej, jedną z rozważanych lokalizacji zakładu ma być Kraków. Brytyjska gazeta twierdzi, że Polska mocno kusi motoryzacyjnego potentata. Władze Tata potwierdzają, że szykują się do ekspansji, ale informują, że decyzje jeszcze nie zapadły.

Do tej pory podawano, że firma rozważa lokalizację zakładu - który ma produkować ok. 200 tys. aut rocznie - na Słowacji, Węgrzech, w Czechach, Turcji i Polsce. Taka informacja pojawiła się już w maju. Natomiast w miniony czwartek indyjska gazeta "Economic Times of India" podała, że w rywalizacji o fabrykę Polska pokonała Słowację.

A już w minioną niedzielę "Sunday Times", powołując się na rozmowę z ważnym ekspertem z branży motoryzacyjnej, podał, że chodzi o Kraków. W mieście działa już indyjski potentat w produkcji stali, Arcelor Mittal, zarządzający kombinatem w Nowej Hucie.

Co więcej, w tym obszarze planowany jest też wart kilka miliardów złotych projekt "Nowa Huta Przyszłości", który ma przygotować tereny pod wielkie inwestycje, m.in. bazy logistyczne czy laboratoria wysokich techonologii. Wykorzystana do transportu produktów ma być też zmodernizowana linia kolejowa i budowana jest trasa S7 łącząca się z autostradą A4. To może kusić inwestorów.

- Proszę o informacje zapytać Ministerstwo Gospodarki lub samą firmę Tata - odpowiedziała nam Sylwia Winiarek, rzeczniczka Arcelor Mittal w Polsce, zapytana o ewentualne rozmowy między potentatem z rynku stali a producentem samochodów.
Ministerstwo na nasze pytania nie chciało odpowiedzieć, ale wczoraj głos w sprawie zabrał minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Prowadzimy rozmowy z poważnym partnerem z sektora motoryzacyjnego, chodzi o inwestycję wartą 1,7 mln funtów, budowę fabryki samochodów kategorii premium - mówił wicepremier dziennikarzom we Wrocławiu. Nie zdradził, jak Polska wypada w wyścigu, ani o jaką firmę chodzi. Dodał jednak, że zakład może zatrudnić nawet 5 tys. osób. Dla jego budowy potrzeba ok. 400-500 hektarów terenu.

Zapytaliśmy więc u źródła, w firmie Tata Motors. - Europa jest atrakcyjną opcją, ale ciągle tylko jednym z kilku miejsc branych pod uwagę - odpowiedziała "Gazecie Krakowskiej" Vrushali Deshpande, dyrektorka ds. public relations w firmie Tata Motors.- Żadne ostateczne decyzje co do lokalizacji nie zostały podjęte. Wszelkie rozmowy są poufne...

Potwierdził jednak, że budowa nowej fabryki jest planowana. Spółka Jaguar, należąca do Tata Motors, wyprodukowała w ub.r. około 450 tys. aut, ale planuje rozwinąć produkcję do miliona egzemplarzy. Jaguar i Land Rover to marki aut wywodzące się z Wielkiej Brytanii. Prawo ich produkcji Hindusi wykupili jednak już kilka lat temu za 2,3 mld dolarów od firmy Ford.

Tata Motors ma obecnie trzy fabryki tych marek samochodów w Wielkiej Brytanii, ale osiągnęły one maksymalne możliwości produkcyjne. Rok temu firma Tata otworzyła też zakład w Chinach. Ponadto buduje jeszcze jeden w Brazylii. Myśli jednak też o USA lub Meksyku.

Cała sprawa owiana jest jednak tajemnicą. Wcześniej to na Dolnym Śląsku wybuchła euforia, że tam Tata umieści swój zakład, w Jaworze. Powstaje tam licząca 460 hektarów Dolnośląska Strefa Aktywności Gospodarczej, tuż obok budowanej trasy ekspresowej S3. Wciąż jednak nie ma pewnej odpowiedzi na pytanie, czy firma w ogóle wybierze Polskę...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska