Robespierre, ojciec tyranów

  Robespierre, ojciec tyranów

  Włodzimierz Knap

  Dziennik Polski 24

  Aktualizacja:

  Dziennik Polski 24

  Louis-Leopold Boilly, Portret Maksymiliana Robespierre`a

  Louis-Leopold Boilly, Portret Maksymiliana Robespierre`a ©fot. Wikipedia

  28 lipca 1794. Maksymilian Robespierre, reżyser rewolucyjnego terroru traci życie na gilotynie. Po jego śmierci ukazały się satyryczne nekrologi: "Przechodniu, nie opłakuj mej śmierci. Gdybym żył, ty byłbyś martwy"
  Louis-Leopold Boilly, Portret Maksymiliana Robespierre`a

  Louis-Leopold Boilly, Portret Maksymiliana Robespierre`a ©fot. Wikipedia

  Francois Furet, jeden z najlepszych historyków rewolucji francuskiej, a przy tym przenikliwy znawca systemu komunistycznego, pisze: "Lenin, przywódca bolszewików, starał się być Robespierrem; wcielił się w niego!". Obu ogarnęło szaleństwo niekończącej się potrzeby wyzwalania ludzi i niszczenia tych, którzy chcieli ten proces tylko opóźnić. Ich celem było stworzenie nowego człowieka.

  Ze Stalinem Robespierre'a łączyła natomiast potężna wola demaskowania wrogów rewolucji, ludu (proletariatu) i posyłania ich na śmierć. Obaj w ten sposób pozbywali się również przeciwników z własnego obozu.

  Zresztą terror jakobiński, na czele którego stał Robespierre, i terror bolszewicki, wpisują się do tego samego rejestru działań obłąkanej, fałszywej wolności. Mechanizm funkcjonowania obu terrorów był podobny. Komuniści okazali się pojętnymi uczniami Nieprzekupnego.

  Maksymilian Robespierre mówił: "Jestem stworzony do zwalczania zbrodni". Do końca wierzył, że jest obrońcą ludu i demokracji. A przy tym widział siebie w roli męczennika za "wielką sprawę". Grzmiał: "Obrońcy wolności będą proskrybowani, gdy zwycięży horda łajdaków".

  W przytoczonych słowach Robespierre niemal wszystko powiedział o sobie. Przedstawił siebie jako człowieka mającego monopol na cnotę i słuszność. Dysponującego prawem dokonywania czystek, bez względu na skalę. Zaprezentował się jako człowiek o narcystycznych skłonnościach, ale był gotowy złożyć ofiarę z samego siebie.

  Robespierre. Z kata ofiara
  W przypadku Maksymiliana Robespierre'a sprawdziły się jego własne słowa, choć nadawał im inne znaczenie niż my dziś. W ostatnim wystąpieniu, dwa dni przed śmiercią, powiedział: "Śmierć nie jest wiecznym snem. Jest początkiem nieśmiertelności".

  Robespierre budził i budzi emocje. Fascynuje. Kiedy jednak zanadto rozczulimy się nad jego nieprzekupnością, deklaracjami o umiłowaniu cnoty, ludu i rewolucji, warto pamiętać o epitafium, które ułożono zaraz po jego śmierci. Brzmiało tak: "Przechodniu, kimkolwiek jesteś, nie opłakuj mej śmierci. Gdybym żył, ty byłbyś martwy". Bo też wysyłał ludzi na śmierć, jakby chodziło o insekty.

  Lista skazanych za rządów terroru, którego był głównym symbolem i motorem, jest tekstem niezwykle przygnębiającym. Oto mikroskopijny jej fragment: Dwadzieścia dwie ubogie kobiety, w tym wiele wdów, zostały skazane i zgilotynowane za "wspieranie planów kleru, arystokratów i angielskich agentów".

  Jean Sauvage, lat 34, rusznikarz, Melanie Cunosse, lat 21, modystka, Marie Virolle, lat 25, fryzjerka - zgilotynowani za prowadzenie korespondencji. Genovieve Gou-on, lat 77, szwaczka, oskarżona o spiski - zgilotynowana. Marie Plaisant, szwaczka, zgilotynowana za okrzyk "Figa dla narodu".

  Sam Robespierre mówił: "Terror jest niczym innym jak sprawiedliwością, niezwłoczną, srogą, nieugiętą. Dlatego jest emanacją cnoty; konsekwencją ogólnej zasady demokracji dostosowaną do najpilniejszych potrzeb państwa". Lenin, Trocki, Stalin, Dzierżyński czy Mao - byli po nim.

  Nudny i pogardzany
  Robespierre żył zaledwie 36 lat. W dziejach waży jednak tylko pięć ostatnich. Od wiosny 1789 r., gdy został wybrany do Stanów Generalnych (zgromadzenia trzech stanów: szlachty, duchowieństwa i reszty społeczeństwa francuskiego. Stany Generalne zwoływane były wtedy przez króla i miały charakter doradczy). A i ten krótki okres pozbawiony jest romansów, awanturniczości, choć opozycja próbowała go "wkręcać" w skandale, głównie obyczajowe.

  Przyszły przewodniczący klubu jakobinów, lider Komitetu Ocalenia Publicznego, urodził się w 1758 r. w Arras na północy Francji. Matka mu zmarła, gdy miał sześć lat. Ojciec, adwokat, gdy Maksymilian miał 14 lat, porzucił dom i dzieci. Zaopiekował się nimi wuj - piwowar. Edukacją Maksymiliana zajęli się księża. Umieścili go w paryskiej szkole im. Ludwika Wielkiego.

  Tam, gdy miał 17 lat, dostąpił zaszczytu wygłoszenia mowy hołdowniczej do młodego Ludwika XVI i jego żony Marii Antoniny.

  Czyż historia nie płata figli? Młody Robespierre, jeden z późniejszych królobójców, jako 17-latek klęczał w deszczu na kolanach i wygłaszał czołobitne przemówienie. Ludwik XVI nawet nie wysiadł z karety.

  Po studiach wrócił do Arras. Zarabiał na życie jako adwokat. Pisał wiersze, głównie dla pań: marne, jak oceniają znawcy.

  Zaczytywał się w Rousseau, chciał być nieskazitelnie czysty jak bohater jego powieści. Biografowie piszą, że płakał, widząc martwe ptaki. Wzruszała go natura. Historycy wyciągają świadectwa, z których wynika, że chętnie i dobrze tańczył. Lubił śpiewać, ale miał fałszować. Ostro, jako obrońca, występował przeciwko... karze śmierci.

  Ciążyło mu jednak brzemię człowieka ubogiego. Tak na niego patrzyły elity Arras. "Widziały w nim cherlawego młodzieńca o twarzy łasicy i piskliwym głosie. Ich wyniosłość nie mogła nie ranić Maksymiliana" - pisze Jan Baszkiewicz, jego biograf.

  Stendhal zaś w powieści "Czerwone i czarne" nie ma wątpliwości: "Takie upokorzenia stworzyły Robespierre'a".

  Namiętny mówca
  W kwietniu 1789 r. został wybrany do Stanów Generalnych jako jeden z 587 deputowanych stanu trzeciego. Zabierał tam głos raz za razem. Pod tym względem nie miał równych sobie. Chateaubriand w "Pamiętnikach zza grobu" tak wspomina pierwsze wystąpienie Robespierre'a: "Na trybunę wszedł deputowany o pospolitym wyglądzie, twarzy szarej i bez życia, starannie uczesany, schludnie ubrany, niczym wiejski notariusz. Wygłosił długie i nudne przemówienie; nie słuchano go".

  Niedługo potem Mirabeau, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, mistrz w ocenianiu zdolności do robienia kariery politycznej, powiedział o pośle z Arras: "Ten zajdzie wysoko, bo wierzy w to, co mówi". Badacze życia Maksymiliana podkreślają, powołując się na zgodne ze sobą źródła, że do końca był mówcą trudnym do słuchania.

  Mówił jednak ciągle i na niemal każdy temat. "Aż stał się Słowem Rewolucji" - pisze Jean-Francois Fayard w "Wielkim terrorze. 100 dniach Robespierre'a". W jego mowach do znudzenia powtarzały się słowa: "biedacy", "uciskani", "cnota".
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dzisiaj też na świecie pełno różnego zboczeństwa

  spokojny

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  I pomyśleć, że całe to zboczeństwo działo się w „kuluralnym kraju” zaledwie dwieście lat temu.
  Ale dzisiaj też na świecie pełno różnego zboczeństwa. Obcinanie głów, niedawne rzezie w Rwandzie...rozwiń całość

  I pomyśleć, że całe to zboczeństwo działo się w „kuluralnym kraju” zaledwie dwieście lat temu.
  Ale dzisiaj też na świecie pełno różnego zboczeństwa. Obcinanie głów, niedawne rzezie w Rwandzie gdzie niemal gołymi rękami wymordowało się milion ludzi, w Kambodży lat 1970-tych motykami rozwalono 25% ludności kraju (dwa miliony z ośmiu).

  A główna przyczyna: przemoc czyniona w imię hasła „ja wiem co dla ciebie jest dobre i do tego cię zmuszę albo giń”.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przepis na raj

  asdert (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  tak tak świat bez religii to raj

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ci dzisiejsi inaczej koncza ?

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Bobrze ze lbow nam jeszcze nie ucinaja , metody dzialania te same.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze nie...

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ale już niedługo.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo