Menu Region

List motorniczej: Ten wypadek, to skutek bałaganu

List motorniczej: Ten wypadek, to skutek bałaganu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Gazeta Wrocławska

List do redakcji

129Komentarzy Prześlij Drukuj
List motorniczej: Ten wypadek, to skutek bałaganu List motorniczej: Ten wypadek, to skutek bałaganu

(© fot. Janusz Wójtowicz)

Oto list, jaki po dzisiejszym wypadku tramwajów otrzymaliśmy od jednej z motorniczych zatrudnionych we wrocławskim MPK. Nazwisko autorki ze zrozumiałych względów - do wiadomości redakcji
Jestem pracownikiem MPK, na stanowisku motorniczego. Chciałabym państwu przedstawić kilka faktów z mojej codziennej pracy.

Do napisania tego listu zmotywował mnie kolejny wypadek, który jest następstwem bałaganu w zarządzaniu i nieodpowiedzialności całego przedsiębiorstwa. Ostatnie wypadki z udziałem tramwajów są efektem nawarstwiających się już od dłuższego czasu problemów.

Zaczynając do sieci tramwajowej. Do wiadomości publicznej zostało podane, że brak napięcia w sieci, spowodowany jest nieumiejętnym prowadzeniem tramwaju przez motorniczego. Mija się to z prawdą, gdyż przyczyną awarii sieci jest zbyt duża ilość tramwajów w jednym czasie na tym samym odcinku trakcji (ul. Powstańców Śl., Legnicka). Tego typu zajścia mogą doprowadzić do tragedii, bo co będzie jak przy braku prądu tramwaj wjedzie w grupę ludzi przechodzących na zielonym świetle? Sytuację z prądem można śmiało porównać do wydobywającej się spod torów mazi (w czerwcu 2010r.), która uniemożliwiała hamowanie. Zarówno w tamtej jak w tej sytuacji narażone jest życie ludzi, a mimo tego ruch tramwajów nie został wstrzymany.

Czytaj więcej o wypadku tramwajów. Zobacz zdjęcia i filmPracujemy w trybie dwuzmianowym ok. 10 godzin dziennie. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy na jaki stres jesteśmy przez ten czas narażeni. Jedną z wielu przyczyn są "czasówki" niedostosowane do rzeczywistego przejazdu tramwajów między przystankami. Bardzo często motorniczy objeżdża pętle, nie mając czasu na przerwę, a i tak jest opóźniony. Kolejnym problemem są awarie, w ogóle nie zależne od motorniczego. Sytuacje takie prowadzą do zdenerwowania wśród pasażerów, którego skutkiem są częste obelgi pod naszym adresem. W lecie, generalnie kabiny są nieklimatyzowane, więc proszę sobie wyobrazić 10 godzinną zmianę w 40 stopniowym upale... Nie sprzyja to koncentracji, która jest niezbędna w tego typu pracy.

Jeżeli chodzi o ruch uliczny, jest wiele miejsc we Wrocławiu, gdzie motorniczy, aby wjechać na skrzyżowanie musi łamać przepisy drogowe (Galeria Dominikańska, Pl. Grunwaldzki, Sienkiewicza). Nie można liczyć na Nadzór Ruchy, który w takich sytuacjach powinien kierować ruchem żebyśmy mogli bezpiecznie dowieść pasażerów do przystanku.

Najbardziej niezrozumiałe jest to, że wypadki i kolizje zdarzają się bardzo często w tych samych miejscach, a mimo tego nic się nie zmienia. Mogę tutaj wskazać miejsce przy wjeździe na pętlę Kromera. Tramwaj, żeby na nią wjechać musi przeciąć dwupasmową jezdnię. Widoczność w lusterku to ok. 100m, także nawet jeśli samochód będzie jechał 60 km/h, a motorniczy wyjedzie bo nikogo nie ma w lusterku to i tak dojdzie do kolizji, a wystarczyłoby zamontować tam wzbudzaną sygnalizację świetlną. Widocznie musi się zdarzyć śmiertelny wypadek, żeby ktoś wysłuchał naszych próśb.

Drodzy Państwo! Ten list jest apelem do Was, apelem który ma na cel zwiększenie bezpieczeństwa. Jesteśmy w takiej samej sytuacji. Czyjeś błędy odbijają się i na nas i na Was, dlatego jeżeli Wy nie zareagujecie to nic się nie zmieni, bo nas już nikt nie sucha. Szczerze się zastanawiam po co i
dla kogo istnieje MPK, skoro ani Wy jako klienci, ani my jako pracownicy nie jesteśmy zadowoleni.
129

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

KULTURA I WYROZUMIALOSC DLA LUDZI PRACY

+26 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MARIAN - PASAZER (gość)  •

KAŻDY PASAŻER KORZYSTAJĄCY Z PRZEWOZÓW MPK ZMIENIŁ BY NA PEWNO ZDANIE GDYBY CHOĆ JEDEN RAZ MUSIAŁ SAM POPROWADZIĆ TRAMWAJ CZY AUTOBUS I PRZEŻYĆ STRES Z TYM ZWIĄZANY :) WÓWCZAS Z PEWNOŚCIĄ BY POCHYLIŁ CZOŁO I NIE UŻYWAŁ OBRAŹLIWYCH SŁÓW POD ADRESEM MOTORNICZYCH CZY KIEROWCÓW AUTOBUSÓW.
A TO ZE CZASAMI NA PRZYSTANKU NIE POCZEKAJĄ NA WAS ? ? ? TO TYLKO DZIĘKI WULGARNYM SŁOWOM JAKIE SŁYSZĄ POD SWOIM ADRESEM ZA ICH CIĘŻKA PRACE :(
PO PROSTU SAMI BĄDŹMY LUDŹMI A NIE CHAMSKIM PASAŻEREM

odpowiedzi (0)

skomentuj

euro 2012 klapa pzpn i mpk

+44 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

orzel (gość)  •

polska bez orzelka i makaron z wloch. MPK da plame z dojazdem i odwozeniem kibicow :-{

odpowiedzi (0)

skomentuj

Strajk Włoski

+56 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Ktoś (gość)  •

Może zaczniemy jeździć według przepisów ruchu drogowego wtedy będzie można pokazać jak wygląda praca w MPK i będzie widać jak są dostosowane rozkłady jazdy. Czas najwyższy pokazać kto jest tu filarem firmy to nie dyrekcja czy miasto to właśnie my kierujący pojazdami oraz mechanicy dzięki nam to wszystko jakoś się kręci.

odpowiedzi (0)

skomentuj

dlaczego nikt nie broni kierowców?

+28 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xyz (gość)  •

powinni sie zajac tym niezalezni eksperci.. jak kierowcy maja sie bronic? jak zwykle w polsce bur**el na kółkach... wspolczuje kierowcom.. powinni zrobic strajk..

odpowiedzi (0)

skomentuj

Idiotka z 1

+42 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pieszy (gość)  •

hej:)
Wczoraj idąc na spacer przechodziłem przez pasy na ul.Sienkiewicza z ul.Nowowiejską i w połowie drogi od prawej strony pędził tramwaj linii 1 o numerach 2295 godzina 19.13.Zwróciłem motorniczej bo się okazało że jest Nią kobieta (Śmieć jak się okazało),że przejeżdża na swoim czerwonym a na moim zielonym świetle,a Idiotka wystawiła do mnie środkowy palec.Bez komentarza.Ale jutro jestem w mpk:):):)

skomentuj

...

+40 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

tępić głupote (gość)  •

tam przez skrzyżowanie to chyba rozpędzona nie była- tam jest przystanek , jechała z 10 na godzinę , palec ci się należał że nie pozwalasz zjechać ze skrzyżowania paniusiu , jeśli to w ogóle prawda że byłaś na pasach i miałaś zielone, jeśli nie podaj nazwisko żeby pani z tramwaju mogła cię pozwać

odpowiedzi (0)

skomentuj

nicpoń

+36 / -25

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Sikora Robert (gość)  •

utkiewicz powinien odejsc juz dawno to co wyprawi to jest masakra wzieli Smyka do mpk a gosc nawet nie posiada uprawnien do prowadzenia transportu miejskiego i to jest smiech moze gazeta cos o tym by napisala ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

APEL

+45 / -39

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Motornicza (gość)  •

Pasażerowie !! W każdym NORMALNYM kraju to Wy jako najbardziej zagrożona jednostka powinna się zbuntować !!! Przestańcie kasować bilety przecież wszystkich Was nie zamkną a Straż miejska do wszystkich naraz nie dojedzie.

odpowiedzi (0)

skomentuj

to jest wreszcie głos eksperta-praktyka

+36 / -19

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Wrocławianin (gość)  •

... a nie naiwne konkluzje jakiegoś pismaka czy monolog złotoustego doktorka z polibudy. Teraz czas na działania prokuratury, zmiany w zarządzie MPK i do roboty.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Komunikacja Miejska we Wrocławiu kuleje!

+46 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkaniec Wrocławia (gość)  •

Ogólnie widać w ostatnich czasach, że władze miasta nie traktują transport publiczny jako priorytet.
Skracane są trasy i zmniejszane są częstotliwości kursowania, przez co pojazdy są przepełnione.

W mieści przybywa mieszkańców. a komunikacja miejska kuleje. Inwestycje komunikacyjne, jeżeli sa robione są zdecydownaie za póżno!

Np. Maślice i Stabłowice, przybywa ogromna ilość mieszkań (budowane są duże bloki, w wielu lokalizacjach - ul. Królewiecka, ul. Główna), a władze mówią o skracaniu linii 103 oraz 403.

Przecież miasto ma informacje o wcześniej planowanych budowach! Wie, gdzie będą mieszkańcy!
Zamaist zachęcać mieszkańców do korzystania z "sprawnej" komunikacji miejskiej - zachęca już od wprowadzenia się mieszkańców, do korzystania z komunikacji indywidualnej.

Władze miasta nie mają pomysłu na komunikacje zbiorową!
Jeżdzą po świecie przyglądając się różnym pomysłom, zamiast skupic się na rozwiązywanie problemów.

Skracaj światła np na Legnickiej (gdzie teraz ponownie tworzą się gigantyczne korki, przy obwodnicy śródmiejskiej) aby zachęć do korzystanie z komunikacji miejskiej, ale mieszkańcy nie mają gdzie się przesiąść, bo tramwaje i autobusy są zapchane jak w metro w Japonii.

AOW wyprowadziła tranzyt z miasta, ale mieszkańcy nadal muszą poruszać się wewnątrz miasta!
Jeżeli władze miasta nie zapewnią mieszkańcom czym się poruszać, oni przesiadą się na transport indywidualny.

skomentuj

12

+25 / -18

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ogarnięty (gość)  •

A np linia tramwajowa 12? zastąpiona przez plusa , który jeździ zresztą gdzieś do lasu? w plusach dużo mniej osób jeździ niż dwunastką , ludzie przesiedli się w samochody...

odpowiedzi (0)

skomentuj

...

+47 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

związkowiec (gość)  •

W tej sytuacji najlepiej zażądać podwyżek płacy :)! Motorniczy wielce zestresowani. A co mają powiedzieć kierowcy autobusów MPK? Codziennie muszą sprawdzać olej w silniku, płyn chłodzący itp. Codziennie sami muszą "przystrajać" autobusy w tablice kierunkowe- motorniczy tylko wsiada na zajezdni w tramwaj i jedzie. Kierowca musi jeszcze dodatkowo kręcić kierownicą i uważać na setki "osobówek" na jego trasie. Większości autobusów też nie ma klimatyzacji w kabinie kierowcy. Kierowcy autobusów też tylko przejeżdżają przez pętle i już są spóźnieni. Motorniczy jeździ w większości po wydzielonych torowiskach i ma tylko się rozpędzać i hamować - widać, że i to wydaje się być za trudne.

skomentuj

.

+35 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mot (gość)  •

W ogóle nie wiesz na czym polega prowadzenie pojazdów szynowych , jeśli masz zero pojęcia o temacie po co piszesz? pokaż mi jak ty hamujesz - coś czuje że sie zatrzymasz 2 przystanki dalej niż byś chciał

odpowiedzi (0)

skomentuj

padalcu

+35 / -38

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

myślisz jak kaczuszka !!!!!!!!!!!!!!!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Błędne myślenie

+31 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pracownik MPK (gość)  •

Małe sprostowanie też jestem kierowcą autobusu naszego niedoświadczonego MPK i powiem szczerze że kierowca ma lepiej niż motorniczy przykład: czarna szyna szczególnie jesienią tramwajem nie skręci motorniczy leci jak na łyżwach nie mówiąc o tym że prędkość wrasta a nie maleje my kierowcy nawet na lodzie mamy chociaż minimalną możliwość manewru ludzie zastanówcie się jak my pracownicy będziemy tak na siebie najeżdżać to nie firma nas wykończy tylko sami siebie pozabijamy. Miałem okazję zobaczyć jak wygląda jazda po śliskiej szynie przykładowo Hallera, zanik napięcia to już ogóle koszmar dla motorniczego jeśli ma wyhamować nasza firma zamiast inwestować woli oszczędzać co doprowadza do złego stanu technicznego naszych pojazdów za oszczędności dostają premię a winą obarczają kierujących pojazdami nie mówiąc o cichych układach miasto a MPK ktoś powinien pozamykać pewnych ludzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Czy...

+32 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

M. (gość)  •

widziałeś kiedykolwiek tramwaj na "żywo", czy tylko na obrazku? Jeżeli jesteś tym, czym się podpisujesz (związkowiec), to na pewno z tych starych związków - z PRL-u.
Praca i kierowców i motorniczych jest trudna, stresująca i bardzo odpowiedzialna, czego nie widzi ekipa zarządzająca. Po Twojej wypowiedzi można stwierdzić, że jesteś ich poplecznikiem.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 4 5 ... 9 »