Menu Region

Dziś Dzień Wolności Oprogramowania Komputerowego

Dziś Dzień Wolności Oprogramowania Komputerowego

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

1Komentarz Prześlij Drukuj
Organizatorzy wzywają producentów programów do zniesienia niektórych zabezpieczeń, w jakie wyposażone są na przykład systemy operacyjne.
Programu takiego jak Windows czy jego konkurenta o nazwie Leopard nie wolno modyfikować, kopiować ani tym bardziej udostępniać innym. Poza tym nie jest to łatwe, bo producenci chronią programy, instalując w nich specjalne kody. Ale zdaniem Fundacji Wolnego Oprogramowania, nie sprzyja to użytkownikom. Rzecznik Fundacji, brytyjski pisarz i aktor Stephen Fry apeluje w związku z tym o większą otwartość.
- Najwięksi producenci systemów operacyjnych, Microsoft i Apple, chronią praw autorskich do swoich własnych produktów - mówi Fry. - I może się wydawać, że jest to naturalne. Ale z drugiej strony, dlaczego społeczność internetowa nie może poprawiać tych programów i udostępniać tych zmian?

Producenci tradycyjnego czyli zamkniętego oprogramowania podkreślają, że ochrona własności intelektualnej jest wartością samą w sobie i bez niej współczesne zachodnie gospodarki nie mogłyby działać.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

GNU

+6 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mx (gość)  •

Gdyby jeszcze tak słowo o alternatywie - Linuksie i wspomnianym wolnym oprogramowaniu celem przybliżenia wciąż obcego dla wielu osób tematu...

odpowiedzi (0)

skomentuj