Menu Region

Bez wkładu własnego nici z mieszkania

Bez wkładu własnego nici z mieszkania

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Ł. Rożek

Prześlij Drukuj
Jeszcze przed końcem roku banki zerwą z praktyką rozdawania na prawo i lewo kredytów mieszkaniowych.
Prezes Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza zapowiedział w piątek, że aby dostać kredyt, będziemy musieli udowodnić w banku, że mamy wkład własny. Oznacza to, iż większość Polaków będzie musiała odłożyć zakup mieszkania, ponieważ nie ma żadnych oszczędności.

- Nie chcielibyśmy, by było tak jak dotychczas, kiedy banki udzielały kredytów przekraczających sto procent lub osiągających sto procent wartości nieruchomości. Wydaje nam się, że ten poziom powinien być zdecydowanie niższy - mówił Kluza, nie określając jednocześnie, jaki powinien być poziom udzielanych kredytów.

Po zapowiedzi KNF banki przestaną pożyczać pieniądze tylko w oparciu o zaświadczenie o dochodach. Finansowania nie dostaną już osoby, którym na przeżycie po odliczeniu rat zostanie kwota niższa od określonej jako minimum socjalne - jest to dziś 470 zł dla osoby samotnej i 1530 zł dla czteroosobowej rodziny.

Problem z uzyskaniem niezbyt wysokiej pożyczki gotówkowej będą też mieli klienci, których suma rat wszystkich kredytów przekroczy 50 proc. ich miesięcznych zarobków.

Interwencja KNF była do przewidzenia, bo dziś niektóre banki patrzą przez palce na zdolność kredytową swoich klientów. W Stanach Zjednoczonych tak liberalne podejście (np. udzielanie kredytów osobom nieposiadającym stałych dochodów) doprowadziło do potężnego kryzysu na rynku nieruchomości, a w konsekwencji do globalnego kryzysu na rynkach finansowych.

A zaczęło się niewinnie: klienci nie byli w stanie spłacać rat, co doprowadziło do upadku kolejnych mniejszych i większych banków, włącznie z amerykańskim gigantem Lehman Brothers.

Pracownicy KNF zaniepokoili się tym, że w ostatnich latach polskie banki naśladowały amerykańskie i też znacznie złagodziły kryteria przyznawania kredytów, wykorzystując niespotykany boom na rynku mieszkaniowym.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się