Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum. Tymczasowo przerwano...

  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum. Tymczasowo przerwano poszukiwania

  Sylwia Arlak /Aleksandra Gersz/ AIP

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum

  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum ©fot. Piotr Śnigórski, Facebook

  [OLEK OSTROWSKI GASHERBRUM II] W poniedziałek zakończono poszukiwania polskiego himalaisty Olka Ostrowskiego. Polak zaginął podczas zjazdu na nartach z ośmiotysięcznika Gaszerbrum II położonego na łańcuchu górskim Karakorum.
  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum

  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum ©fot. Piotr Śnigórski, Facebook

  [OLEK OSTROWSKI GASHERBRUM II] - Po kontakcie z bazą pod Gaszerbrumem II informuję, że dziś po godzinie 14. czasu polskiego, ekipa poszukująca Olka Ostrowskiego wróciła do bazy. Teren zaginięcia polskiego ski - alpinisty został przeszukany, niestety nie znaleziono jego śladów. Ze względu na trudne warunki pogodowe i terenowe, akcja nie będzie kontynuowana - brzmiał komunikat Jerzego Natkańskiego – dyrektora Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, który został opublikowany na profilu fundacji na Facebooku.

  27-letni Olek Ostrowski oraz 32-letni Piotr Śnigórski, jako pierwsi Polacy, chcieli zjechać na nartach ze szczytu 8-tysięcznika Gaszerbrum II, położonego na Karakorum. Łańcuch górski leży na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin. - Atak szczytowy, prowadzony bez wsparcia przewodników wysokogórskich i dodatkowego tlenu, rozpoczęli 21 lipca. Po dwóch dniach dotarli do obozu III, a 24 lipca podjęli próbę wejścia na szczyt. Po 12-godzinnej wspinaczce w głębokim śniegu musieli jednak zawrócić z wysokości około 7600 m – czytamy na portalu wspinanie.pl.

  Ostrowski zaginął, kiedy wracał na nartach z bazy drugiej do bazy pierwszej. Najprawdopodobniej wpadł do szczeliny. Akcja poszukiwawcza trwała od soboty. Koordynowała nią himalaistka Kinga Baranowska. Brali w niej udział himalaiści Andrzej Bargiel i Dariusz Załusk, którzy znajdowali się w jednej z baz, oraz pakistańscy szerpowie.

  Olek Ostrowski zaginął na Gasherbrum


  Czytaj treści premium w Polsce Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo