Menu Region

Dziś w Gdyni wręczenie Złotych Lwów

Dziś w Gdyni wręczenie Złotych Lwów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Dziś wieczorem poznamy werdykt jury 33. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni. W konkursie głównym o Złote Lwy od poniedziałku walczyło 16 fabuł. Z kolei 17 filmów rywalizowało w konkursie kina niezależnego, a 28 w konkursie filmów studenckich.
Dziennikarze przyznali swoją nagrodę filmowi Małgorzaty Szumowskiej - "33 sceny życia" o młodej kobiecie, której umiera matka, a zaraz potem ojciec, w dodatku rozpada się jej małżeństwo. "Reżyserka w sposób prowokujący i szczery porusza na ekranie kluczowe problemy egzystencji" - podali w uzasadnieniu dziennikarze.

Film Szumowskiej to według spekulacji jeden z kandydatów do Złotych Lwów, lub innej prestiżowej nagrody w konkursie głównym.
Na nagrody mogą też liczyć - według przewidywań dziennikarzy - takie filmy jak "Cztery Noce z Anną" (obraz Jerzego Skolimowskiego przez wielu uważany za faworyta), ponadto "Rysa" Michała Rosy, "Boisko bezdomnych" Kasi Adamik, "Mała Moskwa" Waldemara Krzystka i "Jeszcze nie wieczór" Jacka Bławuta. Mieszane oceny zebrał film "Senność" laureatki Złotych Lwów sprzed czterech lat - Magdaleny Piekorz. Publiczność festiwalowa jest tym filmem zachwycona, krytycy przyjęli go raczej chłodno. Ale i tak o nagrodach zdecyduje jury pod przewodnictwem Roberta Glińskiego i z udziałem między innymi operatora Sławomira Idziaka oraz fotografika Ryszarda Horowitza.

Tak wiele tytułów pojawiających się w spekulacjach przed ogłoszeniem werdyktu świadczy o tym, że to był festiwal na wyrównanym, dobrym poziomie - komentują dziennikarze. Krytyk Tadeusz Sobolewski ocenia, że w konkursie głównym pojawiło się kilka autorskich filmów, tak odległych od stylistyki telenowelowej. Wśród aktorów wyróżniali się między innymi Janina Jankowska-Cieślak, Krzysztof Stroiński, Jan Nowicki, Rafał Maćkowiak i Bartek Obuchowicz, a także rosyjska aktorka Swietłana Chotczenko. Te same tytuły, które według ocen dziennikarzy mogą liczyć na nagrody, zainteresowały też selekcjonerów największych międzynarodowych festiwali, którzy przyjechali do Gdyni.

Wśród największych gwiazd tegorocznego festiwalu były między innymi Irena Kwiatkowska, Danuta Szaflarska, Alina Janowska. Ponadto Andrzej Chyra, Magdalena Cielecka, Marcin Dorociński, Michał Żebrowski - oraz twórcy filmowi Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi, Łukasz Palkowski oraz Petr Zelenka.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się