Menu Region

Irak bez polskich inwestorów

Irak bez polskich inwestorów

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
"Nasz Dziennik" donosi o kłopotach polskich firm zainteresowanych eksploatacją złóż w Iraku. Jak dotychczas zajmują się tym Amerykanie, Brytyjczycy, Rosjanie i Francuzi. Zdaniem gazety główną bolączką polskich firm uniemożliwiającą im działania w Iraku są finanse.
To właśnie brak kapitału, obok względów bezpieczeństwa, jest główną przeszkodą, z którą zderzył się PKN Orlen. Według informacji gazety Polski Koncern Naftowy Orlen nie wyklucza, że weźmie udział w drugiej rundzie koncesyjnej na wydobycie ropy. Plany koncernu w tej sprawie potwierdził "Naszemu Dziennikowi" dyrektor do spraw wydobycia PKN Wiesław Prugar.

Zdaniem Krajowej Izby Gospodarczej winę za taki obraz sytuacji ponoszą po części politycy, którzy obiecywali uzyskanie przez polskich inwestorów korzyści z obecności naszych wojsk w Iraku. Konkretnych rozwiązań w tej sprawie brakuje - alarmuje Izba.

Tymczasem problemy finansowe polskich firm, uniemożliwiające im inwestycje w Iraku, mogłyby zostać rozwiązane dzięki gwarancjom udzielonym przez amerykańskich partnerów. Jednakże do zapewnienia takiego rozwiązania zabrakło woli politycznej rządu - pisze "Nasz Dziennik". Pierwsza tura przydzielania koncesji na eksploatację irackich złóż ropy została zakończona 30 czerwca 2008 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się