Menu Region

Naukowcy ostrzegają: uważaj na śmiertelnie groźny plastik

Naukowcy ostrzegają: uważaj na śmiertelnie groźny plastik

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

David Rose "The Times"

Prześlij Drukuj
Naukowcy ostrzegają, że kontakt z substancją chemiczną powszechnie stosowaną do produkcji butelek do karmienia niemowląt, konserw spożywczych i wielu innych przedmiotów codziennego użytku może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca i cukrzycy.
Badanie nad wpływem bisfenolu A (BPA), środka masowo używanego w produkcji tworzyw sztucznych, wykazało, że nawet najmniejsze ślady tej substancji w organizmie mogą mieć związek z problemami zdrowotnymi.

Naukowcy stwierdzili, że u dziewięciu osób na dziesięć daje się wykryć obecność BPA, związku organicznego stosowanego do utwardzania plastiku, z którego produkuje się np. pojemniki na żywność i płyty kompaktowe.


BPA przedostaje się do organizmu przede wszystkim poprzez żywność i napoje, ale także z wody pitnej i plomb dentystycznych. Duże ilości fenolu wdychamy wraz z domowym kurzem.
Badacze z Peninsula Medical School w Exeter wykazali, że relatywnie wysoki poziom BPA w moczu ma związek z trzykrotnie wyższym ryzykiem chorób serca i dwukrotnie wyższym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu II.

Autorzy badania uważają, że ze względu na zagrożenie dla zdrowia publicznego należy przeprowadzić poważną naukową analizę problemu.

Wyniki wcześniejszych badań nad wpływem BPA na organizmy zwierząt wywołały zaniepokojenie naukowców, którzy przebadali skutki kontaktu z tą substancją u ludzi. Badanie nad niewielką próbką populacji amerykańskiej nie udowodniło jednoznacznie, że BPA powoduje problemy zdrowotne.

Choroby serca uważane są w Wielkiej Brytanii za największego zabójcę - co roku notuje się tam 270 tysięcy zawałów. Ponadto rocznie diagnozuje się 100 tysięcy przypadków cukrzycy typu II, która ma związek z otyłością.

W badaniu, którego wyniki opublikował "Journal of the American Medical Association", zmierzono zawartość BPA w moczu 1455 dorosłych Amerykanów, u których zdiagnozowano jedną z ośmiu najczęściej notowanych chorób, w tym zapalenie stawów i tarczycę.

79 badanych przeszło zawał serca, doświadczało bólów w klatce piersiowej lub innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, a 136 cierpiało na cukrzycę. Średnio osoby uczestniczące w badaniu narażone były na kontakt z 20 mikrogramami BPA dziennie.

Tłum. Lidia Rafa

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się