Menu Region

Zastępca szefa policji nie tropił korupcji jak należy

Zastępca szefa policji nie tropił korupcji jak należy

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Łukasz Krajewski

6Komentarzy Prześlij Drukuj
Ignorancja, brak kompetencji czy zwykły strach przed wchodzeniem w drogę ważnym ludziom? Z całą pewnością Kazimierz Szwajcowski, zastępca komendanta głównego policji, nie ma czystego sumienia.
Sześć lat temu, gdy był jeszcze wiceszefem CBŚ w Katowicach, jego co najmniej nieudolne działania doprowadziły do tego, że wysoko postawiony urzędnik uniknął kary za łapownictwo.

W 2001 roku do Szwajcowskiego przyszedł znajomy przedsiębiorca Wiesław Durbas. Twierdził, że dyrektor wydziału inwestycji Będzińskiego Zakładu Elektroenergetycznego Marek K. żąda od niego łapówki za podniesienie sumy, za jaką firma przedsiębiorcy miała wykonać wart kilkanaście milionów złotych remont w zakładzie. Łapówka miała wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Szwajcowski dał biznesmenowi stary dyktafon i... to praktycznie wszystko, co w sprawie zrobił, choć skorumpowanego dyrektora, zapewne i jego wspólników, miał na tacy.

Wszystko, co później się działo, to już tylko znany z wielu takich spraw ciąg zadziwiających zdarzeń, niedopatrzeń i zaniechań.

Według przedsiębiorcy Szwajcowski miał wręcz utrudniać śledztwo, gdy okazało się, że syn dyrektora to znana persona, jeden z bliskich współpracowników prof. Leszka Balcerowicza.

Sprawa trafiła nawet do prokuratury i sądu. Dyrektor, który miał żądać łapówki, został uniewinniony. Wobec Szwajcowskiego i jego podwładnych prokurator nie wszczął nawet postępowania.

Sęk w tym, że uniewinnienie dyrektora nastąpiło dlatego, że kaseta nagrana podczas korupcyjnej rozmowy w dziwny sposób się rozmagnesowała, a sąd nie wziął pod uwagę protokołu z przesłuchania nagrania. Dochodzenie w sprawie zaniedbań CBŚ i policji w tej sprawie wszczęto zaś dopiero po sześciu latach tylko po to, by zaraz je umorzyć z powodu... przedawnienia.

Przedsiębiorca, który po sprawie zbankrutował, pluje sobie w brodę, że łapówki nie dał. Szwajcowski kieruje policją, dyrektor wciąż zajmuje intratne stanowisko. Szefowie polskiej policji sprawę zaś zamiatają pod dywan. O problemach swego podwładnego sprzed lat nawet nie chcą z nami rozmawiać.

1 3 »
5

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Nieścisłości

+67 / -42

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nick (gość)  •

Sprawa nie została umorzona. Odtworzone nagranie zostało uznane przez Sąd I instancji za w pełni wiarygodny dowód. Mimo tego Sąd uznał iż oświadczenia oskarżonego zawarte w odtworzonym stenogramie nie są na tyle jednoznaczne by uznać je za propozycje korupcyjne. Wyrok uniewinniający nie jest prawomocny. Apelację wnieśli pełnomocnicy Durbasa. Będzie ona rozpatrywana przez Sąd Okręgowy w Katowicach.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Korupcja?

+54 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

hmm... (gość)  •

A to Policja jest od ścigania korupcji? Nie wiedziałem. Jakby tak było to by sie chyba sami pozamykali.

odpowiedzi (0)

skomentuj

To było

+39 / -43

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

xx (gość)  •

Nie wiem, panie redaktorze ile ma pan lat. zapewne niewiele. Gdyby kilka lat temu umiał pan czytac, to poczytałby o "sensacjch" Duliasa w GW, Rzeczpospolitej, NIE a nawet... w Dzienniku Zachodnim. Po co odgrzewany kotlet ze Szwajcowskim, Karnowskim i Duliasem w roli głównej?

skomentuj

kat kapusia

+27 / -17

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ofiara (gość)  •

do XX
Proszę o kontakt: vip36@tlen.pl Jestem ofiarą oszustw Durbasa

odpowiedzi (0)

skomentuj

Redaktor Krajewski lobbuje korupcę Wiesława Durbasa

+13 / -11

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Poszkodowany przez Wiesława Durbasa (gość)  •

Wiesław Durbas płacił wielu redaktorom za publikowanie treści dla niego korzystnych. Redaktor Krajewski w tym artykule pisze same kłamstwa. Szkoda, że nie dowiedziałem się o tym wcześniej.

odpowiedzi (0)

skomentuj