Mord w Piaśnicy po raz pierwszy w kinie. Nowy film Filipa...

  Mord w Piaśnicy po raz pierwszy w kinie. Nowy film Filipa Bajona [ROZMOWA]

  Ryszarda Wojciechowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  - Ja publicystyki bardzo nie lubię. Historia to wielka frajda dla reżysera, bo pewne elementy może stworzyć, wykreować - mówi Filip Bajon, który niebawem przystąpi do realizacji kaszubskiej sagi filmowej "Kamerdyner". Z reżyserem rozmawiała Ryszarda Wojciechowska.
  Filip Bajon, reżyser "Kamerdynera"

  Filip Bajon, reżyser "Kamerdynera" ©Mikołaj Nowacki/archiwum polskapresse

  Wkrótce rozpoczyna Pan pracę nad "Kamerdynerem", filmową sagą kaszubską, która opowiada o wielkiej miłości na tle wielkiej historii. Pana wcześniejsze filmy, m.in. "Przedwiośnie", "Magnat" czy "Poznań 56", wskazują na ogromny sentyment do tematów historycznych. Czego Pan szuka w przeszłości?
  Gdybym pani powiedział, że szukam prawdy, to powiedziałbym prawdę. Historia interesuje mnie dlatego, że jest tak bardzo złożona i niejednoznaczna. Dwóch wybitnych profesorów, jeden z Niemiec, drugi z Polski, opowiedzą to samo wydarzenie na dwa różne sposoby. I obaj będą mówili prawdę. Rozmawiamy w budynku dawnej dyrekcji stoczni gdańskiej, a ja przypominam sobie książkę reportażysty Marka Millera o strajku w tej stoczni. Skomponował ją z relacji wielu naocznych świadków. Zrelacjonował wydarzenia minuta po minucie. I co się okazało? Że dwaj świadkowie zupełnie inaczej zapamiętali jeden z momentów tamtych wydarzeń.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo