Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą kary za niepłacenie abonamentu radiowo telewizyjnego

Ilona Leć
Janusz Wójtowicz/Polskapresse
Osoby niepłacące abonamentu radiowo-telewizyjnego powinny mieć się na baczności. - Dotychczasowe działania zmierzające do egzekwowania zaległości z tytułu abonamentu są zdecydowanie niewystarczające, co pokazuje kwota zaległości w opłatach abonamentowych, która sięga obecnie 2 miliardów złotych - przyznaje Katarzyna Twardowska, rzecznik Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

W ściganie dłużników włączyły się urzędy skarbowe. - Podstawą tego działania jest ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - mówi Marta Szpakowska, rzecznik Izby Skarbowej w Lublinie. Oznacza to, że mieniem osoby ociągającej się z opłaceniem abonamentu może zainteresować się komornik. Zgodnie z ustawą, egzekucji nie podlegają m.in. niezbędne przedmioty urządzenia domowego, zapasy żywności i opału oraz narzędzia niezbędne do pracy zarobkowej i nauki.

Przez wiele lat jedyną instytucją upoważnioną do zbierania abonamentu była jedynie Poczta Polska. Egzekucję długów rozpoczynało Centrum Obsługi Finansowej, które wysyłało wezwanie do zapłaty. W ciągu 14 dni można było się od niego odwołać do ministra infrastruktury. W razie odmowy, do telewidza wysyłano ponaglenie zapłaty. I na tym sprawa się kończyła. Sytuację ma zmienić Dział Egzekucji Urzędu Skarbowego, który aktywnie włącza się w walkę z najbardziej zdeterminowanymi dłużnikami. Stawka jest wysoka. Jak podaje TVP S.A., w 2010 roku w Polsce istniało prawie 14 milionów gospodarstw domowych, z czego rejestracji odbiorników rtv dokonała połowa. Spośród zarejestrowanych odbiorców abonamentu nie płaciło ok. 63 proc. Spowodowało to znaczne uszczuplenie funduszy na realizowanie misji stacji publicznych.

Od 2012 szykują się nieznaczne podwyżki abonamentu. Na forach internetowych trwają zażarte dyskusje. "Zamiast przymuszać ludzi do płacenia za coś, z czego nie korzystają i nie chcą korzystać wystarczy zakodować sygnał tv, tak jak robią to setki nadawców"; "Szanowna KKRiT nie podwyższajcie opłat, bo znowu spadną wpłaty."; "Ludziom brakuje pieniędzy na chleb, a oni podnoszą abonament" - grzmią internauci.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski