Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: firmy tracą miliony przez remonty w mieście

Piotr Rąpalski
Długie korki pod firmą Golemo odstraszają jej klientów
Długie korki pod firmą Golemo odstraszają jej klientów Andrzej Szopa
Nie tylko kierowcy cierpią, stojąc w korkach przy budowie ronda Ofiar Katynia czy linii tramwajowej na Ruczaj. Firmy, które mają siedziby obok tych inwestycji, tracą klientów i dochody. Straty idą w miliony złotych, ale urzędnicy nie zwrócą ich przedsiębiorcom. Mogą tylko zwolnić ich z podatku od nieruchomości.

Czytaj także: Otwarto centrum Futura Park Kraków [ZDJĘCIA, VIDEO]

- W wyniku budowy tramwaju na Ruczaj straciliśmy już kilka milionów złotych - twierdzi Marek Golemo, właściciel Auto Centrum. Z powodu prac budowlanych klienci nie mogą dojechać do firmy. Antyreklamę robią jej też tablice informujące o korkach i objazdach. - Jesteśmy przedsiębiorstwem zatrudniającym ponad sto osób. Prowadzimy wiele form działalności. Inne firmy w okolicy mają podobne problemy. Również bank, któremu wynajmujemy lokal - dodaje Golemo.

Problemy mają też przedsiębiorcy z okolic ronda Ofiar Katynia. - Ludzie uciekają przed korkami. Spadają zyski. Na przykład na stacj kontroli pojazdów wyliczyliśmy, że klientów jest o 60 proc. mniej - mówi Jan Wójcik, właściciel firmy AutoKrak. - Panuje bałagan, bywało, że pracownicy i kierowcy niszczyli sobie auta na otwartych studzienkach kanalizacyjnych - dodaje.

W ciekawy sposób budowa ronda wpłynęła na sklep IKEA.- Z powodu utrudnień klienci byli sfrustrowani i często rezygnowali z zakupów. Mieliśmy zdecydowanie mniej odwiedzających, ale ci, którzy nie przejęli się korkami, przybyli po konkretne zakupy. Wzrosła sprzedaż mebli - mówi Anna Knapik, szef działu marketingu firmy Ikea - Ale ponad 200 pracowników musi dojeżdżać do pracy w korkach. Czas w nich spędzony wiele osób zalicza do czasu pracy.

W tym roku życie krakowskim przedsiębiorcom utrudniało też wakacyjne przekładania kabla na Rynku Głównym. Klienci uciekali z powodu huku i pyłu z kawiarnianych ogródków. Z kolei wrześniowy remont mostu Piłsudskiego zmniejszył obroty firm przy Kalwaryjskiej.

- Można ubiegać się o ulgę od podatku od nieruchomości w związku z utratą zysku z powodu remontów - informuje Jan Machowski z biura prasowego urzędu miasta. - Wszczęcie postępowania następuje na wniosek zainteresowanego. Każda sprawa rozpatrywana jest indywidualnie na podstawie materiałów dowodowych.

Podkreśla przy tym, że utrudnienia są przejściowe i uciążliwe dla wszystkich mieszkańców, a roboty prowadzi się w interesie publicznym. Właściciel firmy AutoKrak złożył wniosek o umorzenie mu opłaty. - Rocznie płacę około 40 tys. zł podatku od nieruchomości. Liczę na redukcję strat, ale to absolutnie ich w całości nie zrekompensuje - kwituje Wójcik.

Wybierz najpopularniejszego wójta i burmistrza Małopolski! Trwa głosowanie!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Wielka galeria! Zobacz archiwalne zdjęcia strojów Wisły Kraków z ostatnich stu lat!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska