Menu Region

Policjanci pomogą szkołom w walce z wagarowiczami

Policjanci pomogą szkołom w walce z wagarowiczami

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Skórka

Prześlij Drukuj
Jesteś wagarowiczem? To uważaj, bo od 1 września mogą cię ścigać funkcjonariusze policji.
Ministerstwo Edukacji Narodowej planuje, że za regularne opuszczanie lekcji przez dzieci ich rodzicom grożą kary finansowe, a uczniom spotkanie z dzielnicowym. Policja w Tarnowie jest przygotowana do takich działań.

Najmniejszy problem z frekwencją jest w szkołach podstawowych - na terenie tarnowskiej delegatury małopolskiego kuratorium oświaty wskaźnik wynosi 92 proc. O dwa punkty gorszy jest w gimnazjach.

Najgorzej sytuacja wygląda w szkołach średnich. Tam frekwencja jest najwyżej 80-procentowa. Choć dokładnych danych nie ma, pedagodzy twierdzą, że w absencji uczniów znaczny odsetek stanowią wagary.

Gdy jest ciepło, wagarowicz najchętniej umawiają się na świeżym powietrzu. W niepogodę spotykają się w dużych centrach handlowych. Tam też zamierzają ich szukać policjanci.

- Każde nowe zgłoszenie o wagarach ucznia przekażemy do sądu rodzinnego, który może objąć wagarowicza nadzorem kuratora. Za każdym razem zostanie też o tym fakcie powiadomiony dzielnicowy - mówi sierż. szt. Robert Kozak z sekcji ds. nieletnich w tarnowskiej policji.

- Znaczna część młodzieży, gdy doświadcza zainteresowania ze strony policji, zawraca ze złej drogi - twierdzi Stanisław Stach z Polskiego Stowarzyszenia Psychologów Praktyków. - To działa na wyobraźnię. Mechanizm jest prosty. Niewielu kierowców przejmuje się apelami o ostrożność na drogach, ale gdy zobaczą policję, wypadków jest znacznie mniej. Podobnie jest z wagarowiczem. Złapany mocno się zastanowi, zanim znowu ucieknie z lekcji.

- Absencja w szkole przekłada się na wyniki w nauce. Staramy się walczyć z wagarami wszelkimi dostępnymi metodami - mówi Danuta Majzerowicz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2 w Tarnowie. Dodaje, że choć pomoc policji może być bardzo istotna, to szkoła powinna przede wszystkim zająć się profilaktyką tego zjawiska. Przede wszystkim współpracą z rodzicami nastolatków unikających lekcji. Jej szkoła wprowadziła dla nich specjalny program profilaktyczny. O przypadku każdej podejrzanej nieobecności wychowawca i szkolny pedagog muszą informować rodziców.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się