Menu Region

Arktyce grozi aneksja Rosji

Arktyce grozi aneksja Rosji

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tony Halpin "The Times"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Moskwa wznowiła walkę o roponośne obszary Arktyki. Prezydent Miedwiediew wezwał swoje służby, żeby jak najszybciej ustanowiły w tym regionie nowe, oficjalne granice rosyjskiego państwa.
Miedwiediew jednocześnie wysunął roszczenia do znacznej części Arktyki, mówiąc swej Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, że obszar ten ma dla Rosji "strategiczne znaczenie".

Amerykańscy geolodzy szacują, że pod dnem Oceanu Arktycznego znajduje się 90 mld baryłek ropy, jak również złoża gazu. Paliwa te są coraz łatwiej dostępne do wydobycia dzięki topnieniu pokrywy lodowej.

- Musimy zakończyć wszelkie formalności związane z wytyczeniem granicy na szelfie kontynentalnym - powiedział Miedwiediew podczas spotkania rosyjskiej NRB na Kremlu. - Jest to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń.

Nikołaj Patruszew, sekretarz rady, powiedział, że Rosja będzie broniła za wszelką cenę swoich interesów w Arktyce, przeciwstawiając się podobnym roszczeniom Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii i Danii do dna morskiego pod biegunem północnym.

- Musimy precyzyjnie wyznaczyć granice na północ od naszego kraju, tam gdzie leży Arktyka. Oceniamy, że należy się nam 18 proc. terytorium Arktyki, czyli dodatkowo około 20 tys. kilometrów kwadratowych.

W 2004 r. kierowana przez Patruszewa Federalna Służba Bezpieczeństwa stworzyła specjalne biuro zajmujące się realizacją rosyjskich interesów w regionie Arktyki.

Rozkaz rozpoczęcia operacji "Aneksja" został wydany przez Kreml rok po tym, jak zespół rosyjskich badaczy jako pierwszy dotarł do dna Oceanu Arktycznego. W dwóch batyskafach Rosjanie zeszli na głębokość 4261 metrów i zatknęli w dnie tytanową flagę, sygnalizując, że Rosja rości sobie prawo do terytorium rozmiarów zachodniej Europy.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Rosja

+5 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

lioni (gość)  •

HAJ ŻYWE ROSIJA

odpowiedzi (0)

skomentuj