Arktyce grozi aneksja Rosji

  Arktyce grozi aneksja Rosji

  Tony Halpin "The Times"

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Moskwa wznowiła walkę o roponośne obszary Arktyki. Prezydent Miedwiediew wezwał swoje służby, żeby jak najszybciej ustanowiły w tym regionie nowe, oficjalne granice rosyjskiego państwa.
  Miedwiediew jednocześnie wysunął roszczenia do znacznej części Arktyki, mówiąc swej Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, że obszar ten ma dla Rosji "strategiczne znaczenie".

  Amerykańscy geolodzy szacują, że pod dnem Oceanu Arktycznego znajduje się 90 mld baryłek ropy, jak również złoża gazu. Paliwa te są coraz łatwiej dostępne do wydobycia dzięki topnieniu pokrywy lodowej.

  - Musimy zakończyć wszelkie formalności związane z wytyczeniem granicy na szelfie kontynentalnym - powiedział Miedwiediew podczas spotkania rosyjskiej NRB na Kremlu. - Jest to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń.

  Nikołaj Patruszew, sekretarz rady, powiedział, że Rosja będzie broniła za wszelką cenę swoich interesów w Arktyce, przeciwstawiając się podobnym roszczeniom Stanów Zjednoczonych, Kanady, Norwegii i Danii do dna morskiego pod biegunem północnym.

  - Musimy precyzyjnie wyznaczyć granice na północ od naszego kraju, tam gdzie leży Arktyka. Oceniamy, że należy się nam 18 proc. terytorium Arktyki, czyli dodatkowo około 20 tys. kilometrów kwadratowych.

  W 2004 r. kierowana przez Patruszewa Federalna Służba Bezpieczeństwa stworzyła specjalne biuro zajmujące się realizacją rosyjskich interesów w regionie Arktyki.

  Rozkaz rozpoczęcia operacji "Aneksja" został wydany przez Kreml rok po tym, jak zespół rosyjskich badaczy jako pierwszy dotarł do dna Oceanu Arktycznego. W dwóch batyskafach Rosjanie zeszli na głębokość 4261 metrów i zatknęli w dnie tytanową flagę, sygnalizując, że Rosja rości sobie prawo do terytorium rozmiarów zachodniej Europy.

  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rosja

  lioni (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 4

  HAJ ŻYWE ROSIJA

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Nie przegap

  Wideo