Menu Region

Pisanie esemesów za kółkiem jest groźniejsze niż alkohol

Pisanie esemesów za kółkiem jest groźniejsze niż alkohol

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Helen Nugent "The Times"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Jak wynika ze statystyk, pisanie esemesów podczas prowadzenia samochodu jest bardziej ryzykowne, niż jazda po pijanemu, czy pod wpływem narkotyków. Brytyjskie Laboratorium Badań nad Transportem (TRL) ostrzegło, że kierowcy, którzy podczas jazdy samochodem używają telefonów komórkowych do wysyłania wiadomości tekstowych dramatycznie zwiększają ryzyko kolizji.
U takich kierowców czas reakcji jest o 35 procent dłuższy niż u osób, u których we krwi stwierdzono graniczną dopuszczalną zawartość alkoholu. Pijani kierowcy okazali się wolniejsi o 12 procent, zaś ci pod wpływem marihuany reagowali o 21 procent wolniej.

Badanie wykazało, że kierowcy piszący lub odczytujący wiadomości, wykazują większą tendencję do zjeżdżania ze swojego pasa, bo ich kontrola nad kierownicą jest aż o 91 procent gorsza, niż u kierowców, którzy całą uwagę skupiają na drodze.


Komórka za kierownicą groźniejsza niż alkohol lub narkotykiDla porównania, u kierowców pod wpływem konopi indyjskich kontrola kierownicy spada o 35 procent. Znacznie obniża się także umiejętność utrzymania bezpiecznej odległości od pojazdu znajdującego się z przodu.

Stephen Glaister, dyrektor RAC Foundation, która zleciła badanie powiedział: - Żaden odpowiedzialny kierowca nie siada za kierownicą po wypiciu. Musimy zrobić wszystko, by wielbiciele esemesów zrozumieli, że pisanie wiadomości to jedna z najbardziej ryzykownych rzeczy, jakie można zrobić siedząc za kierownicą.

Mimo, że używanie telefonu bez zestawu głośnomówiącego jest niezgodne z prawem, niemal połowa brytyjskich kierowców w wieku 18-24 lat przyznała się do pisania wiadomości w czasie jazdy. Tymczasem w ubiegłym roku za używanie komórki podczas prowadzenia samochodu ukarano tylko 144 tysiące kierowców.

W trakcie badania, TRL wykazało, że napisanie wiadomości zabiera średnio 63 sekundy, podczas gdy do napisania tego samego esemesa przy biurku wystarczy 22 sekundy.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Proste wyjście !

+3 / -2

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Hunn (gość)  •

W Angli za rozmowe przez telefon grozi kara 2 lat wiezienia albo nieograniczona kara pieniężna .

odpowiedzi (0)

skomentuj