Menu Region

Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę

Po tych lekach nie wsiadaj za kierownicę

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Maciej Pobocha

Prześlij Drukuj
O tym, że po alkoholu nie powinno się siadać za kółko wie praktycznie każdy.
Z tego, że lekarstwa bywają równie groźne dla kierowcy, zdaje sobie sprawę niewielu. Tymczasem leki nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwbólowe i przeciwalergiczne mogą negatywnie oddziaływać na przetwarzanie informacji, ich analizę, podejmowanie decyzji i koordynację ruchów.

Jak wskazują statystyki dotyczące niekorzystnego wpływu leków na sprawność kierowców, nawet do 20 proc. wypadków i kolizji drogowych może być spowodowanych przez tych, którzy stosują lekarstwa niekorzystnie oddziaływujące na zdolność prowadzenia pojazdów.


Szczególnie groźna jest senność wywołana działaniem niektórych leków. Senni kierowcy częściej powodują wypadki, szczególnie podczas wykonywania nużących i monotonnych czynności np. podczas jazdy po autostradzie. Większe zagrożenie z powodu senności w dużej mierze jest skutkiem opóźnienia hamowania, przez co wyraźnie maleje szansa uniknięcia zderzenia.

Badanie przeprowadzone na 593 zawodowych kierowcach w Australii wykazało, że więcej niż połowa z nich zapadała w drzemkę podczas jazdy. Ponad 30 proc. przyjmowała przy tym leki mogące być przyczyną senności lub znużenia. W badaniu holenderskim, przeprowadzonym na grupie 993 sprawców wypadków drogowych, aż u 70 proc. kierowców stwierdzono obecność we krwi pobieranej bezpośrednio po wypadku obecność benzodiazepin - leków o działaniu przeciwlękowym i uspokajającym.

Zaskoczeniem dla wielu kierowców może być informacja, że problemy z prowadzeniem samochodu mogą mieć po zażyciu niektórych, zwłaszcza silnych leków przeciwbólowych. Zawierają one związki mogące powodować zawroty głowy i spowolnienie reakcji. Negatywnie na prawidłowe kierowanie wpływają też leki ziołowe zawierające kozłek lekarski, melisę lekarską czy chmiel, sprzedawane czasem jako suplementy diety.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się