Menu Region

Prezydent ich odwołał, bo nie chcieli ponownie złożyć...

Prezydent ich odwołał, bo nie chcieli ponownie złożyć oświadczeń lustracyjnych

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Prześlij Drukuj
Prezydent odwołał Józefę Hennelową, biskupa Tadeusza Pieronka i profesora Jacka Woźniakowskiego z funkcji członków elitarnego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Powodem odwołania była odmowa złożenia oświadczeń lustracyjnych.
Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". Jeden z odwołanych, biskup Tadeusz Pieronek tłumaczy, że nie było sensu ponownie składać oświadczenia lustracyjnego, ponieważ już raz to zrobił.

Decyzją prezydenta jest zaskoczony Stefan Niesiołowski. Wicemarszałek Sejmu uważa, że jest ona polityczna i szkodzi Polsce.

Zbigniew Wassermann z kolei uważa, że odwołanie tych osób to strata dla krakowskiej kultury.
Jednak - jak dodał - prezydent nie mógł podjąć innej decyzji. Gdy odmówili złożenia oświadczenia lustracyjnego, zdawali sobie sprawę, że wszczynają spór, a ich postawa jest protestem przeciwko regulacji prawnej - dodał były minister koordynator służb specjalnych.

Podobnie uważa przewodniczący klubu poselskiego PSL. Stanisław Żelichowski zaznaczył, że jeśli ktoś złamał prawo, musi liczyć się z konsekwencjami.

Janusz Zemke z SLD uważa, że decyzja prezydenta jest szokująca. Były wiceminister obrony narodowej podkreślił, że jeżeli członkowie Komitetu muszą składać oświadczenia lustracyjne, świadczy to tylko o złym prawie. Jego zdaniem, o ocenie członków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa powinny decydować ich dokonania, a nie osobiste antypatie.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa działa od 1978 roku. Nadzór nad tą instytucją sprawuje prezydent RP.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się