"Pałac Kultury to pomnik polskiego serwilizmu". Spór o obchody 60. rocznicy otwarcia PKiN

Damian Dragański (AIP)
Pałac Kultury i Nauki od 60 lat jest nieodłącznym elementem panoramy Warszawy
Pałac Kultury i Nauki od 60 lat jest nieodłącznym elementem panoramy Warszawy Fot. Sylwia Dąbrowa
Rozpoczęły się imprezy towarzyszące 60. rocznicy otwarcia Pałacu Kultury i Nauki. Organizatorzy chcą odczarować pałac, który został powstał "jako dar od narodu radzieckiego". Nie brakuje jednak przeciwników "urodzin", którzy uważają PKiN na symbol uległości Polski wobec ZSRR.

22 lipca 1955 roku otwarto Pałac Kultury i Nauki. 60 lat po tym wydarzeniu w budynku a także na Placu Defilad mają miejsce rocznicowe obchody związane z wydarzeniem sprzed kilku dekad. W Pałacu będą miały miejsce wernisaże, okazjonalne spektakle czy pokazy kronik filmowych związanych z budynkiem. Dodatkową atrakcją będzie m.in. aukcja foteli z Sali Kongresowej, goszczącej podczas koncertów m.in. The Rolling Stones czy Marlenę Dietrich.

PKiN ma 60 lat | Tak wyglądało otwarcie 22 lipca 1955 r. | Co myślą dziś o nim warszawiacy?

Źródło: AIP/Agencja TVN/Kronika PKiN/x-news

Organizatorzy przedstawiają 60-lecie otwarcia jako powód do rozmów nie tylko o Pałacu Kultury, ale i Warszawie. - Dla mnie to święto Warszawy, to pretekst, żeby się tutaj spotkać - powiedziała w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press (AIP) Marta Bartkowska z projektu Plac Defilad, jednego z organizatorów obchodów 60-lecia.

Chociaż od otwarcia Pałacu minęło 60 lat wciąż nie milkną emocje związane z okolicznościami, w jakich budynek pojawił się w centrum stolicy. Jego pomysłodawcą był Józef Stalin.Również data jego oddania do użytku nie jest przypadkowa. To dnia 22 lipca przypada rocznica uchwalenia manifestu PKWN. Otwarcie PKiN właśnie w tym dniu miało umocnić znaczenie komunistycznego święta. Dlatego zdaniem przeciwników trwających obchodów ich data jest niewłaściwa. - Rocznica powstania PKiN to rocznica aktu zniewolenia Polski, czego ten budynek jest dowodem. Pałac został nam dany na siłę, to pomnik rosyjskiego ekspresjonizmu i polskiemu serwilizmu - skrytykował pomysł obchodów warszawski architekt Czesław Bielecki. Jego zdaniem równie dobrze moglibyśmy obchodzić rocznicę powstania obozu w Oświęcimiu lub urodziny członków NKWD, którzy wywozili Polaków na Sybir.

- Powinniśmy obchodzić święto zrzucenia jarzma, czyli np. śmierci Stalina, 5 marca 1953 roku. To wtedy rodzice z tego powodu upijali się, a dzieciom wmawiali, że są chore, żeby nie poszły do szkoły i nie wygadały, co było przyczyną alkoholowej radości mamy i taty. W obecnych obchodach brak jakiejkolwiek logiki historycznej - dodaje w rozmowie z AIP Czesław Bielecki.

- Nie ustanowiliśmy żadnego święta. Chcemy, żeby 60-lecie było otwarcia Pałacu Kultury było pretekstem do rozmowy. Urodziny Pałacu to nie tylko wznoszenie toastów na jego cześć. To także spacery po nim, po jego zakamarkach, a także opowieści historyczne o tym miejscu - argumentuje Marta Bartkowska. Organizatora dodaje, że 22 lipca, jest jedynie częścią tygodniowych obchodów, w dodatku najbardziej symboliczną ze wszystkich dni, podczas których mają miejsce okolicznościowe wydarzenia.

Bartkowska dodaje, że 60. rocznica otwarcia nie służy świętowaniu komunistycznego święta. - Szanujemy historię, ale jesteśmy także mieszkańcami, którzy korzystają z tej przestrzeni. Chcemy zdjąć z niej fatum - dodaje. Nie zgadza się z tym Czesław Bielecki. Architekt, który swego czasu krytykował pomysł zburzenia Pałacu Kultury, argumentuje, że jego obecna funkcja nie zmieni tragicznej historii, która ma związek z powstaniem "daru od narodu radzieckiego". - To, że w Pałacu znajduje się basen czy Teatr Dramatyczny, które pełnią użyteczną rolę nie zmienia faktu, że budynek jest symbolem sowieckiego zniewolenia. Ta feta rocznicowa jest dowodem ignorowania naszego zwycięstwa nad komuną - argumentuje były kandydat na prezydenta Warszawy.

Co jakiś czas powraca temat dyskusji, czy należy zburzyć Pałac Kultury. Jeszcze niedawno Radosław Sikorski jako poseł każde swoje wystąpienie w Sejmie kończył słowami: - Panie Marszałku, uważam, że Pałac Kultury powinien zostać zburzony - przekonywał. Kolejny wniosek o zburzenie PKiN wpłynął do władz Warszawy w poniedziałek. Stoi za nim Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych. "Niech przykładem będzie dla Was likwidacja w latach 20. ubiegłego wieku soboru Świętego Aleksandra Newskiego na placu Saskim" - napisał dr Jerzy Bukowski, rzecznik POKiN.

W lutym 2007 roku obiekt został wpisany do rejestru zabytków. Również ta decyzja wywołała kontrowersje. 70 osób ze świata kultury i mediów w marcu 2007 roku wystosowało do prezydenta RP list protestacyjny. Decyzji sprzeciwiali się również eksperci z Komitetu Architektury i Urbanistyki PAN. Tłumaczyli, że budynek jest "zaprzeczeniem architektonicznej racjonalności".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

z
zdz.
Warszawę kojarzy się niemal od zawsze z pałacem kultury i dziwne są niektóre pomysły zburzenia tego czego sami nie zbudowali.
e
echo
!ty! gościu nawiedzony sam sobie jedź do Korei, tylko do tej na północy, bo twoja mentalność BURZYCIELA wszystkiego co "obce twojej ideologii" pasuje jak ulał do tamtego reżimu. Nie ma różnicy między takimi jak ty i tamtą bandą nawiedzonych Kimów. Jak już tak chcesz burzyć, to zburz sobie swój kibel we WŁASNYM mieszkaniu (symbol twojego zasr..ego życia), tak dla odmulenia i odstresowania, to ci może przejdzie chęć do burzenia wszystkiego tego, co ktoś kiedyś zbudował w pocie czoła, a tobie akurat się negatywnie kojarzy, bo "sponsor" był nie ten. Pewnie widziałbyś w tym miejscu kościół lub pomnik ku czci męczeńskiej śmierci patriotów polskich. Założę się, że po wyburzeniu pałacu w tym miejscu wyrosłyby następne komercyjne dziwolągi: biurowce, galerie, centra handlowe, hotele za wiadomo czyj kapitał. Tylko prymitywy i głupcy zaślepieni swoją ideologią, widzący w murach wroga i nadający im status negatywnych symboli, burzą wszystko dookoła siebie bez zastanowienia i bez względu na koszty, nie umiejąc wykorzystać tego co posiadają dla dobra wszystkich, bez mieszania w to ideologii. A PKiN (tzw. "dar przyjaźni ZSRR" czyli jak zwał - tak zwał naszego odwiecznego wroga Rosji, wtedy akurat Rosji sowieckiej, wcześniej Rosji carskiej, a obecnie Rosji putinowskiej) jeśli już ma być jakimś symbolem, to powinien stać nadal właśnie ku przestrodze przed wszelkimi reżimami totalitarnymi dla następnych pokoleń Polaków (aby wiedzieli czym był stalinizm), przypominać, ostrzegać i jednocześnie służyć na co dzień zwykłym ludziom w ich życiu kulturalnym, artystycznym i naukowym, do czego został przeznaczony i zobowiązuje jego nazwa. A nie od razu "zburzyć, zburzyć i jeszcze raz zburzyć", zupełnie tak, jakbym słyszał jakiegoś tępego kacyka partyjnego z minionej epoki!!! Zbuduj coś najpierw gościu podobnego DLA LUDZI (jakąś placówkę kulturalno-artystyczno-naukową), a potem zabieraj głos, bo burzy się szybko i łatwo, ale buduje już o wiele trudniej.
d
dożynacz.watah
....Jeszcze niedawno Radosław Sikorski jako poseł każde swoje wystąpienie w Sejmie kończył słowami: - Panie Marszałku, uważam, że Pałac Kultury powinien zostać zburzony - przekonywał. ....
b
beznadziejne państwo
Trza było zostawić warszawkę taką jaka była 17 stycznia 1945 roku.
h
holdek
Wówczas nie będzie sterczał ani nikogo prowokował! I zapytam: skąd, no na „świętowanie” głupoty i nonsensu, jest kasa? Zapewne część z budżetu od HGW. A ja dotychczas myślałem, że ci Warszawiacy to i taki łebski ludek. Ale już nic z tego, zmieniam zdanie!
c
ciekawski
co powołacie czerezwyczajkę i będziecie rozstrzeliwać na peronach?
d
do polaczka
To nie był sobór carski, tylko prawosławny, cretino. rozebranie świątyni to zawsze jest świętokradztwo, a nawet chamstwo. w tej zapyziałej Polszcze jest dużo prawosławnych, i są dobrymi obywatelami. Jakim prawem takie coś jak ty, malutki człowieczku mieni się Polakiem, możesz być co najwyżej polaczkiem.
c
ciekawski
ty od męczeńskiej śmierci, a co takiego robiłeś w czasie wojny? może się pochwal, no szczawiu chyba nie zbierałeś, szmalcu chyba nie uprawiałeś, chętnie się dowiemy gieroju.
p
prrrr
moja uwaga do tych psełdopatriotów-idiotów, picie coca-coli to przejaw serwilizmu wobec USA. zatem należy zakazać picia coca-coli. ulżyło wam???
B
Ble
Jeszcze parę miesięcy a skończy się bezkarne znieważanie katolików.
T
To jest koszmar
Stolec, stolnica, rozwolnienie. Nic nas stolnica nie obchodzi.
Czy stolnica interesuje się bardzo złym stanem Starego Miasta w Lublinie? Nie!
B
Blee
Czymś o wiele koszmarniejszym jest gargamelowaty mall obok z idiotycznym dachem (nazywa się chyba Złote Tarasy).
g
gosc
męczenskiej smierci i poniżenia setek tysięcy polskich patriotów, którzy po 22.vii.1944 stali sie pariasami we własnym kraju. Gdyby to bydle soso nie zostało zlikwidowane w 1953 roku, Polska przestałaby istnieć.
Peweksy służyly okradaniu obywateli. A kiedy sowietyzm tu sie konczyl to Polska była jednym z najbiedniejszych krajów Europy, równiez bloku wschodniego. Po 25 latach możemy być dumni z naszej ojczyzny. A jeżeli ty i tobie podobni nie jesteście......... jedźcie więc do Korei.
k
karol
symbol uległości ?
co teraz można powiedzieć o dzisiejszej polskiej gospodarce znajdującej się obcych rękach bankach , sklepach, fabrykach, cementowniach , ciepłowniach ogrzewających stolicę 38 milionowego państwa , gazetach, telewizjach, wywozem odpadów komunalnych też zajmują się niemieckie firmy , bo to jest kosmiczna technologia . do tego wykonywanie poleceń Nowego Wielkiego Brata i to się nazywa teraz suwerenność
n
na klub dla gejów
i postawić przed wejściem pomnik Bronka z Ruskiej Budy.
W ten sposób tradycja zostanie zachowana.
Wróć na i.pl Portal i.pl