Menu Region

Przed sezonem zimowym brakuje węgla

Przed sezonem zimowym brakuje węgla

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Andrzej Rembowski

1Komentarz Prześlij Drukuj
To będzie droga zima dla osób ogrzewających mieszkania piecami węglowymi. Cena węgla kamiennego skoczyła o 20 proc. Mimo to w wielu regionach brakuje już tego opału.
Węglem ogrzewane są głównie mieszkania w kamienicach. To zwykle wysokie mieszkania, o dużych metrażu i kubaturze. Tona węgla wystarcza na ogrzanie ok. 30 mkw. w sezonie zimowym. Średnio więc kupowane są dwie tony po 650 zł każda. Zapłacimy za nie o blisko 150 zł więcej niż w roku ubiegłym.

- Tona węgla do pieców kaflowych kosztuje u nas 650 zł - mówi Krystyna Taras ze składu węgla Restan w Poznaniu. - W zeszłym sezonie cena wahała się między 545 a 550 zł. Wzrost ceny to efekt regularnych podwyżek zafundowanych nam przez kopalnię Marcel z Radlina - dodaje.

Za nagły wzrost cen węgla i jego brak na rynku odpowiadają kopalnie, które ograniczyły wydobycie. Nie przewidziano jednak, że wzrastające ceny gazu i energii elektrycznej wpłyną na zwiększone zainteresowanie węglem.

Część śląskich kopalń nie jest w stanie wywiązać się z zawartych umów na dostawę węgla. Aby nie płacić kar, sprowadzają kontrahentom węgiel z Czech, Rosji, Ukrainy czy USA.

- Węgiel to produkt sezonowy, więc naturalne jest, że zimą ustalamy wyższą cenę - wyjaśnia Zbigniew Madej, rzecznik prasowy Kompani Węglowej - Na wzrost cen wpływają też rosnące koszty produkcji.

Za prąd płacimy o 30 proc. więcej niż w zeszłym roku. Czy jest szansa, że w składach nie zabraknie węgla? - Tego nie mogę obiecać. Do indywidualnych klientów trafia tzw. węgiel gruby. To 9 proc. produkcji. Nie mamy możliwości, aby zwiększyć jego produkcję - dodaje.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Jednak jest popyt na węgiel?

+18 / -36

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kaszebe (gość)  •

Oj,jakie zdziwienie!A jeszcze niedawno posłanka Błochowiak w Sejmie tokowała że należy likwidować kopalnie bo "po co wydobywać węgiel,którego nikt nie chce brać?".

odpowiedzi (0)

skomentuj