Menu Region

Polacy po 50. roku życia są w złej formie psychicznej

Polacy po 50. roku życia są w złej formie psychicznej

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Z badań wynika, że Polacy po 50. roku życia nie są w najlepszej formie psychicznej. Czują się gorzej niż Czesi, Włosi czy Grecy i znacznie gorzej niż mieszkańcy pólnocnej Europy.
Polacy często skarżą sie na dolegliwości psychiczne. Mają bardzo podwyższony wskażnik depresji, sa przybici, przygnębieni - mówi autor badań profesor Janusz Czapiński. Dodaje, że nie leczą tych schorzeń, nie korzystają z porad psychiatrów.

Zdaniem Janusza Czapińskiego taka wstrzemięźliwość w korzystaniu z pomocy psychiatrycznej wynika przede wszystkim z błędnego pojęcia o roli psychiatry w leczeniu zaburzeń.
Fałszywy wstyd, stereotyp, że ktoś, kto leczy się u psychiatry to "głupek, wariat, świrus" sprawia, że chorzy pozostają bez pomocy. Tymczasem w przypadku przewlekłego stanu depresji mała jest szansa, że ktoś sam sobie z tym poradzi - podkreśla Janusz Czapiński.

Profesor zaznaczył też, że słaba kondycja psychiczna osób powyżej pięćdziesiątki to w wielu wypadkach efekt nieradzenia sobie z rzeczywistością po transformacji systemowej. Dzisiejsi 60-latkowie w momencie zmiany systemu mieli już wypracowane nawyki radzenia sobie z rzeczywistością. Janusz Czapiński zwrócił też uwagę na fakt, że mimo iż osobom starszym materialnie nie powodzi się najlepiej, to jednak wykazują bierność w poszukiwaniu zatrudnienia.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się