Menu Region

Fani fast foodów mają wyraźniejsze odciski palców

Fani fast foodów mają wyraźniejsze odciski palców

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

1Komentarz Prześlij Drukuj
Zamiast szukać łatwych do starcia śladów pozostawionych na miejscu zbrodni, policjanci będą łatwo odnajdywać odciski palców dosłownie wyżarte przez zawarty w naszym pocie kwas.
Brytyjskiemu uczonemu udało się wynaleźć nową technikę poszukiwania odcisków palców.

Takich śladów nie da się zetrzeć, choć powstają one wyłącznie na metalu. Co więcej, są wyraźniejsze, jeżeli w diecie podejrzanego jest dużo soli.

Odczytywanie linii papilarnych zrewolucjonizowało nowoczesną kryminologię. Metoda ta ma jednak swoje ograniczenia. Takie ślady są bardzo łatwe do usunięcia, czy to celowo czy też przez ciepło i warunki pogodowe.

Odkrycie dra Johna Bonda, wykładowcy Uniwersytetu w Leicester oraz oficera naukowego policji w hrabstwie Northamptonshire, może rozwiązać część tych problemów.

Badacz zauważył, że zawarte w ludzkim pocie związki chemiczne mogą być żrące dla metalu.
Razem z zespołem naukowców udało się odkryć metodę wykrywania tych mikrośladów. W przeciwieństwie do zwykłych odcisków palców takie ślady bardzo trudno usunąć z metalowych elementów np. pistoletów czy amunicji.

Naukowcy uważają, że ta technika pomoże skuteczniej łapać terrorystów. Dzięki niej będzie można badać odciski palców pozostawione przez zamachowców na elementach bomb lub w samochodach-pułapkach. Wcześniej nie było to możliwe, gdyż eksplozje niszczą standardowe ślady.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

My name is Bond....:)

+1 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Glorfindel (gość)  •

Cóż za ciekawa zbieżność nazwisk

odpowiedzi (0)

skomentuj