Menu Region

KE: Euro w Polsce do 2011? Bez komentarza...

KE: Euro w Polsce do 2011? Bez komentarza...

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Komisja Europejska z zadowoleniem przyjęła deklarację polskiego rządu o woli do wprowadzenia wspólnej waluty, ale terminu, czyli 2011 roku, nie chce komentować. Premier Donald Tusk poinformował wczoraj o ścisłej współpracy w tej sprawie rządu, Rady Polityki Pieniężnej i Narodowego Banku Polskiego.
Rzeczniczka Komisji Amelia Torres powiedziała, że decyzja o przygotowaniach do przyjęcia euro jest dobrą wiadomością. "Ustalenie daty jest korzystne bo mobilizuje i wyznacza drogę postępowania dla rynku, graczy na rynkach i społeczeństwa. To także sygnał jeśli chodzi o prowadzoną politykę makroekonomiczną, co jest szczególnie ważne przy rosnącej niepewności i zawirowaniach na rynkach" - wyjaśniła.


Amelia Torres nie chciała jednak komentować terminu podawanego przez polski rząd.
"Nie możemy mówić, czy data jest realna, by nie zobowiązywać się do niczego" - dodała. Rzeczniczka Komisji Europejskiej podkreśliła, że wszystko będzie zależało od tego, czy i kiedy Polska spełni wszystkie warunki.

Kryteria z Maastricht to odpowiedni poziom inflacji, długoterminowe stopy procentowe nie przekraczające ustalonego poziomu, a także deficyt poniżej 3% PKB, oraz dług publiczny poniżej 60% PKB. Ponadto badany jest kurs waluty krajowej w stosunku do euro. Chodzi o to, by uniknąć znaczących i ciągłych wahań. A to, czy kurs jest stabilny, sprawdzane jest po wstąpieniu do systemu ERM2, nazywanego przedsionkiem euro. Przyjęło się, że każdy kraj musi być w nim co najmniej przez 2 lata, ale nie jest to reguła, bo na przykład Słowenia była krócej, dzięki nieznacznym wahaniom tolara do euro.

Eksperci w Komisji Europejskiej w nieoficjalnych wypowiedziach nie wykluczają, że w drugiej połowie, albo pod koniec 2011 roku, Polska będzie gotowa do przyjęcia wspólnej waluty. Wskazują jednak na praktykę - zwykle kraje wchodzą do strefy euro wraz z początkiem roku finansowego, czyli 1 stycznia. To może oznaczać, że Polska przyjmie wspólną walutę w 2012 roku.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się