Menu Region

Całym połaciom Europy grozi wyludnienie

Całym połaciom Europy grozi wyludnienie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Redakcja "Deník"

1Komentarz Prześlij Drukuj
Europa wymiera.
Z powodu starzenia się społeczeństw i migracji ludności wyludniają się całe regiony, a z niektórych miejsc na mapie Starego Kontynentu znikają całe miejscowości. To zjawisko w przyszłości najbardziej dotknie Polskę, Niemcy, Hiszpanię oraz Włochy.

Liczba mieszkańców Europy do roku 2050 ma się dramatycznie zmniejszyć. Eksperci z Berlińskiego Instytutu Populacji i Rozwoju obliczyli, że w ciągu czterdziestu lat na kontynencie europejskim ubędzie 52 miliony ludzi, co sprawi, że całkowita populacja spadnie do 447 milionów.


Niektóre regiony czeka całkowite wyludnienie. Chodzi tu o część Polski, wschodnie Niemcy, południe Włoch oraz północną Hiszpanię. Niezamieszkałe pozostaną też częściowo Bułgaria i Rumunia. Czechów zasadniczo ten problem nie dotknie.

Przy średnim wskaźniku 1,5 dziecka na kobietę liczba Europejczyków w każdym kolejnym pokoleniu będzie się zmniejszać o 25 proc.

Oznacza to, że do roku 2050 średni wiek mieszkańca Europy podniesie się o dziesięć lat, co będzie mieć poważne skutki, zwłaszcza w dziedzinie ekonomii.

Niemieccy eksperci przestrzegają, że malejąca liczba ludności w wieku produkcyjnym z równoczesnymi ogromnymi wydatkami na emerytury i opiekę zdrowotną uniemożliwią dotrzymanie kroku konkurencji z innych części świata.

- W przyszłości na pewno pojawią się miejsca, skąd ludzie będą gromadnie uciekać. Dotyczy to północnej Hiszpanii, południowych Włoch i Bułgarii oraz wschodnich Niemiec - wylicza Reiner Klingholz, dyrektor berlińskiego instytutu. Jego zdaniem ten proces demograficzny jest już nieodwracalny. Na ożywienie wymierających regionów przy braku perspektyw zatrudnienia jest już niestety za późno.

Znacznie sensowniejsze zdaniem Klingholza byłoby pozostawienie opuszczonych terenów swojemu losowi, by wesprzeć finansowo większe miasta.

Doświadczenie z problemem wyludnienia kraju mają już Niemcy. Po zburzeniu muru berlińskiego ze wschodu kraju wyjechało 1,5 milionów mieszkańców, w większości kobiet.

Jest ktoś, kogo wyludnianie cieszy. Na opuszczone tereny wracają bowiem zagrożone gatunki zwierząt, na przykład wilki. Co więcej, zdaniem ekspertów niezamieszkałe regiony Europy mogłyby przyczynić się do walki z problemem globalnego ocieplenia. Wystarczyłoby opustoszałe połacie kontynentu obsadzić drzewami.

Tłum. Beata Bęben
1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Walczmy

+108 / -111

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rycerz (gość)  •

Walczmy z z globalnym ociepleniem i wymordujmy wszystkich ludzi... jak walczyć to walczyć...

odpowiedzi (0)

skomentuj