Menu Region

Petraeus do Afganistanu

Petraeus do Afganistanu

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tim Albone

Prześlij Drukuj
Generał, który uspokoił Irak, dostał nową rolę.
Ze stanowiska dowódcy wojsk koalicji w Iraku ustąpił wczoraj gen. David Petraeus. Dowódca, który ocalił reputację amerykańskiej armii, zatrzymując falę przemocy w tym kraju, trafi teraz z deszczu pod rynnę. Jego nowym zadaniem jest opanowanie sytuacji w Afganistanie.

Słynny oficer nie będzie miał zbyt wiele czasu na zbieranie pochwał od kolegów oraz od administracji prezydenta Busha. Już pod koniec października obejmie bowiem stanowisko naczelnego dowódcy sił USA na Bliskim Wschodzie oraz w Azji Środkowej.
Najtrudniejszym odcinkiem w tym regionie jest Afganistan, gdzie talibowie rosną w siłę i coraz dotkliwej nękają siły NATO. Sam Petraeus już dawno temu stwierdził, że "wojna w tym kraju idzie w złym kierunku".

Podczas wczorajszej ceremonii w dawnym pałacu Saddama na przedmieściach Bagdadu sekretarz obrony USA Robert Gates nie szczędził pochwał pod adresem ustępującego gen. Petraeusa.
- Ciemność spadła na Irak. Śmierć była wszechobecna - mówił wczoraj Gates. - Powoli, lecz nieubłaganie, zła passa zaczęła się odwracać, a nasi wrogowie dostali bolesną lekcję, której nigdy nie zapomną.

W ocenie Białego Domu gen. Petraeus uchronił Irak przed groźbą wojny domowej. Sukces przyniosły mu dobra strategia oraz dodatkowy kontyngent 30 tys. żołnierzy przysłany rok temu przez prezydenta George'a W. Busha.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się