Menu Region

Nie będziemy odzyskiwać

Nie będziemy odzyskiwać odpadów to zapłacimy kary

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Amelia Panuszko

Prześlij Drukuj
Tylko mała część naszych odpadów jest odzyskiwana w procesie recyklingu.
W tej dziedzinie wypadamy bardzo słabo choćby w porównaniu z naszymi zachodnimi sąsiadami. Podczas gdy Niemcy odzyskują 76 kg opakowań rocznie na osobę, Polska jedynie 5,2 kg. Jeśli szybko się to nie zmieni grożą nam kary wysokości nawet 4 mld zł rocznie.

Co roku każdy z nas produkuje 300 kg odpadów, z których zaledwie 265 kg trafia na wysypisko bądź jest odzyskiwane w procesie recyklingu. Reszta ląduje na jednym z 3 tys. nielegalnych wysypisk, jakich pod koniec 2007 r. doliczyły się na swoich terenach gminy (to ok. 300 więcej niż w 2006 r.).

- Za nieodzyskane śmieci już wkrótce rocznie zapłacimy Unii Europejskiej nawet 4 mld zł kary za nasze lenistwo - przestrzega Sławomir Brzózek, prezes fundacji Nasza Ziemia.
Zgodnie z unijną dyrektywą do 2014 r. powinniśmy odzyskiwać 60 proc. odpadów. Obecnie odzyskujemy zaledwie 5 proc. Jeżeli jednak nie wypełnimy unijnych norm, za każdy dzień zwłoki i każdy nieodzyskany procent zapłacimy od 3 tys. do 25 tys. euro kary.

Dlaczego mimo wielu lat ekologicznej edukacji społeczeństwa i takich akcji, jak choćby "Ekologiczna Polska", prowadzona przez nasz dziennik, śmieci wciąż są wstydliwym problemem Polaków?

- Po pierwsze, winien jest jest niewydolny system: ciągle jest za mało pojemników i są za rzadko opróżniane, co zniechęca ludzi - stwierdza Sławomir Brzózek. - Po drugie do głosu dochodzi nasze "niechciejstwo". Zwyczajnie nie chcemy albo nie wiemy i nie chce się nam sprawdzić, jak mamy sortować odpady - przekonuje.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się