Menu Region

Ukraina w politycznej rozsypce

Ukraina w politycznej rozsypce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Jakub Mielnik

Prześlij Drukuj
Po dziewięciu miesiącach wspólnych rządów premier Julia Tymoszenko i prezydent Wiktor Juszczenko ostatecznie się rozstali. We wtorek, po tygodniach wewnętrznych sporów i wzajemnych oskarżeń zerwana została umowa koalicyjna między partiami kierowanymi przez dawnych liderów pomarańczowej rewolucji.
- Szkoda, że znowu nie wykorzystaliśmy szans - powiedział przewodniczący parlamentu Arsenij Jaceniuk, ogłaszając rozpad koalicji, na której opierał się rząd premier Julii Tymoszenko.

Zwolennicy prezydenta Juszczenki natychmiast oskarżyli Blok Julii Tymoszenko o chęć zawiązania koalicji z prorosyjską Partią Regionów Wiktora Janukowycza.

- W parlamencie powstała już kremlowska większość - ogłosił z trybuny parlamentarnej Wiaczesław Kyryłenko, jeden z liderów prezydenckiej partii Nasza Ukraina. Kyryłenko nawiązywał w ten sposób do oskarżeń o kolaborację Julii Tymoszenko z Moskwą, wysuwanych przez otoczenie Wiktora Juszczenki.

Jeśli w ciągu 30 dni nie uda się zawiązać nowej koalicji, prezydent będzie musiał rozwiązać parlament i rozpisać nowe wybory. A to może pogrążyć jego partię Nasza Ukraina, której poparcie oscyluje wokół 10 proc.

Na Blok Julii Tymoszenko i Partię Regionów Wiktora Janukowycza chce głosować po 20 proc. Ukraińców. To dlatego prezydent Ukrainy ciągle nie wyklucza jednak powrotu do trudnych rozmów z Julią Tymoszenko.

Wcześniej podobne deklaracje składała sama premier, która kilka dni temu powiedziała, że dla podtrzymania prozachodniej koalicji gotowa jest zrezygnować ze startu w wyborach prezydenckich w 2010 roku. To jednak tylko taktyczny zwrot, bo jednocześnie Blok Julii Tymoszenko do spółki z prorosyjską Partią Regionów przegłosował ustawy ograniczające uprawnienia prezydenta i ułatwiające jego odwoływanie przez parlament.

1 3 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się