Menu Region

Marsylia jedną ze stolic kulturalnych Europy w 2013 roku

Marsylia jedną ze stolic kulturalnych Europy w 2013 roku

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Marsylia będzie jedną z dwóch stolic kulturalnych Europy w roku 2013. Decyzja o przyznaniu drugiemu co do wielkości miastu we Francji tego zaszczytnego tytułu została podjęta przez jury złożone z 13 członków wyznaczonych przez władze francuskie i przez instytucje europejskie. W tym samym roku drugą stolicą kulturalną będą słowackie Koszyce.
O zwycięstwie Marsylii w rywalizacji o tytuł kulturalnej stolicy Europy poinformował prezes tamtejszej izby handlowo-przemysłowej Jacques Pfister. Przed podjęciem decyzji jury musiało zapoznać się z kandydaturami czterech francuskich miast. Oprócz Marsylii w rywalizacji startowały również Lyon, Tuluza i Bordeaux.

Na korzyść Marsylii przesądził portowy i kosmopolityczny charakter tego miasta trwającego od wieków na pograniczu między Zachodem a światem Islamu.

Europa ma każdego roku dwie stolice kulturalne. By uniknąć międzynarodowych utarczek, tytuł ten jest przyznawany kolejno wszystkim krajom członkowskim Unii, a rywalizacja odbywa się między miastami tego samego kraju.

Tytuł kulturalnej stolicy łączy się z dużym prestiżem, a także z wymiernymi korzyściami finansowymi. Na liczne imprezy przejeżdża w ciągu roku imprezy kilka milionów gości.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się