Menu Region

DVD: Werner Herzog zaprasza do filmowej galerii twardzieli

DVD: Werner Herzog zaprasza do filmowej galerii twardzieli

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Karolina Szmytko

Prześlij Drukuj
Werner Herzog ma słabość do mocnych charakterów. W swoich produkcjach portretuje ludzi wytrwałych, odważnych i gotowych na każde szaleństwo, byle tylko osiągnąć cel.
Mniej więcej takich jak Dieter Dengler, jedno z bardziej intrygujących indywiduów z bogatej galerii herzogowskich osobliwości. W 2006 roku, zainspirowany historią amerykańskiego pilota, reżyser nakręcił wojenny dramat "Operacja Świt", który dziś ma premierę na DVD.

W pierwszej amerykańskiej fabule Herzoga w rolę więzionego przez wietnamskich żołnierzy lotnika wciela się Christian Bale.
"Operacja Świt" to autentyczna historia faceta, który od dzieciństwa marzył o lataniu. Gdy dorósł, został wojskowym pilotem, ale w czasie swej pierwszej misji podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony przez wroga. Przeżył katastrofę i jako jeniec trafił do obozu, w którym tak jak inni Amerykanie schwytani przez skośnookich przeciwników był przetrzymywany w nieludzkich warunkach i bestialsko maltretowany.

Spryt i wola walki popchnęły więźniów do ucieczki z obozu. Mordercza trasa prowadziła przez dżunglę Laosu, pełną czyhających na zbiega wrogów, węży i innych niemiłych niespodzianek.
"Dieter Dengler uosabia wszystko, co kocham w Ameryce: optymizm, samodzielność, duch Dzikiego
Zachodu i radość z życia" - mówił reżyser, który historię wojennego zbiega poznał pod koniec lat 60.

Zafascynowała go do tego stopnia, że 37 lat poźniej zdecydował się poświęcić dzielnemu wojakowi jeden ze swoich słynnych dokumentów: "Mały Dieter chciałby latać" znany też jako "Ucieczka z Laosu". Reżyser oddał tu głos samemu bohaterowi, wówczas już 60-letniemu weteranowi, który przed kamerą wspominał czasy niewoli w szczery, a zwłaszcza rzeczowy sposób.

Niemiecki twórca dowiódł, że świetnie rozumie swoich nietuzinkowych bohaterów i że posiadł dar dowcipnego, pełnego ironii i dystansu, ale wciąż wiarygodnego opowiadania o ich życiowych perypetiach. Nie bez powodu nadano mu więc przydomek najwybitniejszego dokumentalisty wśród twórców fabuł.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się