Menu Region

Za dwa lata tani lek na osteoporozę być może trafi do aptek

Za dwa lata tani lek na osteoporozę być może trafi do aptek

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Lois Rogers "The Times"

Prześlij Drukuj
Życie milionów osób cierpiących na osteoporozę i ich cierpliwych opiekunów może ulec wielkiemu przeobrażeniu dzięki nowemu taniemu lekowi, który ma szansę wejść do sprzedaży w ciągu dwóch następnych lat.
W tym tygodniu na 30. dorocznym zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Osteo-porozy w Montrealu ogłoszone zostaną wyniki testów medykamentu o nazwie denosumab. Jego próby przeprowadzono w wielu krajach na prawie 8 tysiącach kobiet po menopauzie.

Lek ten podczas wstępnych badań klinicznych powodował regenerację kości, liczba złamań kości udowej spadała o połowę, a niekręgowych pęknięć kręgosłupa - o prawie dwie trzecie w porównaniu do grupy kontrolnej.

Rzeszotowienie kości dotyka przede wszystkim osób starszych, z których wiele umiera na szpitalnym łóżku, ponieważ kości nie chcą się zrastać. - Ten lek może okazać się przełomem - powiedział profesor Richard Eastell z University of Sheffield, szef jednego z zespołów testujących denosumab.

- Chcielibyśmy znaleźć coś, co zapobiega osteoporozie. I być może znaleźliśmy - dodaje prof. Eastell.
Denosumab, nad którym od 10 lat pracuje kalifornijska firma biotechnologiczna Amgen, należy do grupy tak zwanych przeciwciał mono-klonalnych, które oddziałują na system odpornościowy pacjentów. Antyciało to blokuje układ RANK Ligand, który pobudza rzeszotowienie kości.

Komórki kości regenerują się, podobnie jak komórki skóry, ale u 50 proc. kobiet w średnim wieku i 20 proc. starszych mężczyzn mechanizm ten zawodzi i kości stają się kruche.

Z badań klinicznych wynika, że kobiety, którym raz na pół roku wstrzykuje się denosumab, mogą odzyskać 40 proc. gęstości kości. Lek ten jest prostszy w zastosowaniu i wywołuje mniejsze skutki uboczne niż inne dostępne środki.

- Co czwarta osoba umrze w ciągu roku od pęknięcia kości, a te, które przeżyją, będą wymagały stałej opieki. Byłoby fantastycznie, gdybyśmy potrafili zapobiegać takim pęknięciom - mówi Nathalie Franchimont z firmy Amgen.

Tłum. BT

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się