Menu Region

Zapowiada się drugi dzień spadków na światowych giełdach

Zapowiada się drugi dzień spadków na światowych giełdach

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Aktualności

IAR

Prześlij Drukuj
Zapowiada się drugi dzień spadków na światowych rynkach finansowych. Otwierane najwcześniej giełdy azjatyckie notują od początku notowań bardzo silne spadki.
Japoński Nikkei 225 po godzinie 14 tamtejszego czasu (po 7 czasu polskiego) był już na ponad 5 procent na minusie, Hang Seng, indeks giełdy w Hong Kongu spadał już prawie o 6 procent.

Jeszcze gorzej radzili sobie inwestorzy w Korei Południowej, gdzie Seoul Composite tracił na wartości ponad 7 procent.

Na tle tych spadków, dobrze wygląda ponad 3 - procentowa strata giełdy w Shanghaju.


Wczoraj amerykańska giełda przeżyła wczoraj największe załamanie od czasu ataków terrorystycznych z 11 września. Jego przyczyną jest poważny kryzys na rynku finansowym Stanów Zjednoczonych.

Główny indeks amerykańskiej giełdy Dow Jones spadł wczoraj o 500 punktów, czyli o ponad 4 procent. Oznacza to, że w ciągu jednego dnia z Wall Street "wyparowało" 700 miliardów dolarów. Tyle stracili inwestorzy indywidualni, fundusze emerytalne i inne instytucje finansowe, które lokowały oszczędności w akcjach.

Wielką wyprzedaż na Wall Street spowodował przede wszystkim upadek Lehman Brothers - czwartego pod względem kapitału banku inwestycyjnego w USA, który działał na rynku od ponad 150 lat. To największe bankructwo w historii Stanów Zjednoczonych. Przed całkowitym upadkiem udało się uchronić konsorcjum inwestycyjne Merrill Lynch. Za 50 miliardów dolarów zostało ono wykupione przez Bank of America. Z poważnymi problemami finansowymi zmaga się wciąż największa na świecie grupa ubezpieczeniowa A.I.G.

Źródłem kryzysu finansowego w USA jest załamanie na rynku nieruchomości. Dlatego największe kłopoty przeżywają firmy, które inwestowały w obligacje hipoteczne. Eksperci obawiają się, że bankructwo Lehman Brothers, przejęcie Merrill Lynch oraz walka o przetrwanie A.I.G. to nie koniec złych wiadomości z rynku finansowego. Wszyscy zadają sobie teraz pytanie - kto następny?

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się