Menu Region

Niemiecka elektrownia podgrzeje nam Bałtyk

Niemiecka elektrownia podgrzeje nam Bałtyk

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Wojciech Harpula

1Komentarz Prześlij Drukuj
PiS oskarża rząd, że boi się narazić Niemcom i nie protestuje przeciwko planom budowy elektrowni węglowej 50 km od granicy z Polską.
Poseł Karol Karski, który zgłosił interpelację w tej sprawie uważa, że powinniśmy jak najszybciej zasygnalizować Niemcom, że nie życzymy sobie inwestycji w Lubminie, która będzie zatruwać polskie wybrzeże. - Niestety, rząd jest w tej sprawie bardzo pasywny - mówi Karski.

Ministerstwo Środowiska odpowiada, że zażądało już od Niemców szczegółowych wyjaśnień w tej sprawie.

W Lubminie, wypoczynkowej miejscowości nad Bałtykiem, zaplanowano budowę końcowej stacji gazociągu północnego.
W ciągu czterech lat mają tam powstać trzy elektrownie, w tym jedna opalana węglem kamiennym. Instalacja o mocy 1850 MW będzie emitować szkodliwe pyły i gazy oraz zrzucać do Bałtyku duże ilości gorącej wody.

- To może stwarzać idealne warunki do rozwoju trujących alg czy innych gatunków, które normalnie na Bałtyku nie występują. Nie można wykluczyć, że dotrą one również na polskie wybrzeże, do Świnoujścia czy Szczecina - tłumaczy prof. Gorzysław Oleszczuk z Uniwersytetu Szczecińskiego, specjalista ochrony środowiska. Jego zdaniem, jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że na Pomorze Zachodnie dotrą zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Na wybrzeżu Bałtyku wiatry zwykle wieją z zachodu na wschód.

Według PiS zagrożenie jest poważne. - Ta elektrownia będzie zanieczyszczać polskie terytorium i truć polskich obywateli. Brak zdecydowanej reakcji rządu i podjęcia działań dyplomatycznych można tłumaczyć tylko uległością wobec zachodniego sąsiada - oburza się Karski.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

nauka

+11 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Tu nie chodzi o gorące wody ale o to że Niemcy (bardziej zaawansowani gospodarczo) wybrali elektrownię węglową a nie atomową którą uparcie lansują w Polsce jekieś oszołomy. Uczmy się od Niemców.

odpowiedzi (0)

skomentuj