Menu Region

Importujemy coraz młodsze samochody

Importujemy coraz młodsze samochody

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Tomasz Dominiak

1Komentarz Prześlij Drukuj
W tym roku padnie rekord importu aut używanych z Unii Europejskiej. Tylko w ciągu ośmiu miesięcy do rejestracji w izbach celnych zgłoszono przeszło 763 tys. aut.
Do końca roku prawdopodobnie sprowadzimy ponad milion używanych samochodów. Dziś auto importowane z UE ma średnio 8 lat, a jeszcze w 2006 r. miało aż 11 lat. Nic więc dziwnego, że szybko rośnie jego wartość. Pod koniec sierpnia za taki samochód płaciliśmy średnio już ponad 16 tys. zł, a jeszcze kilka lat temu było to przeciętnie zaledwie kilka tysięcy złotych.

Dzięki temu już co trzecie auto w Polsce ma mniej niż 10 lat.
Co prawda w Europie Zachodniej ich odsetek jest dwa razy wyższy i wynosi 70 proc., ale eksperci są przekonani, że powoli doganiamy bogatą Unię. - Dojście do poziomu unijnego zajmie nam 10 lat pod warunkiem szybkiego rozwoju gospodarki i dalszego wzrostu płac - uważa Leszek Lerch, analityk rynku samochodowego z firmy Ernst & Young.

Park samochodowy w Polsce systematycznie się odmładza, chociaż oficjalne statystyki tego nie pokazują.

Z danych GUS i Centralnej Ewidencji Pojazdów wynika, że w 2007 r. średni wiek zarejestrowanego u nas auta wyniósł 14,3 i był wyższy niż w 2006 r. Statystyki są nieprecyzyjne, bo nie uwzględniają szarej strefy demontażu aut. - Od 6 lat w Polsce co roku nielegalnie rozbiera się ok. 800 tys. pojazdów - mówi Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów (FORS). - Auta te nadal figurują w statystykach, bo nikt ich nie wyrejestrowuje.

W ten sposób zawyża się średni wiek samochodów w Polsce - podkreśla Małyszko. Oznacza to, że nawet kilka milionów aut to martwe dusze pozostające w rejestrach, choć od dawna niejeżdżące po drogach. Z każdym rokiem ich struktura wiekowa się pogarsza, a to jeszcze bardziej zakłamuje statystki. Efekt? Według danych na 14,5 mln zarejestrowanych samochodów, aż co trzeci ma od 16 do 30 lat!

Z tego co najmniej kilkaset tysięcy to martwe dusze, nielegalnie rozebrane i zezłomowane na części. Niektórzy trzymają w garażach stare zdezelowane samochody, których nie używają.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

1

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Tradycja to nie internet

+6 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

MACIEJ (gość)  •

hmm ciekawe, ale fakt, starzy ludzie to tradycjonalisci, a zinternetu korzystaja mlodzi, stad te directy, ja się ubezpieczam w linku, wczesniej bylem u tego najwiekszego ale drogo drogo bylo

odpowiedzi (0)

skomentuj