Menu Region

Silnik, który zapali na każdym paliwie

Silnik, który zapali na każdym paliwie

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Michał Różycki

Prześlij Drukuj
Amerykańskim naukowcom udało się skonstruować silnik, który zapali na niemal każdym paliwie. Nie ma różnicy, czy do baku wleje się benzynę, czy jej mieszankę z biopaliwem.
Co najważniejsze, konstruktorzy zapewniają kierowców, że ich wszystkożerny silnik będzie miał zadawalające osiągi. - Ta maszyna ruszy na wszystkim, co jest w stanie wywołać zapłon - zachwala swoje dzieło Thomas Wallner, inżynier z amerykańskiego Narodowego Laboratorium Argonne pod Chicago.

Samochodowe silniki są zwykle zaprojektowane z myślą o jednym typie paliwa. Wlewanie do baku mieszanek benzyny i innych substancji prowadzi do znacznego spadku mocy silnika, a nawet do jego zniszczenia. Z kolei przystosowanie go do innego typu paliwa jest czasochłonne i wymaga wizyty w warsztacie.

Dlatego wynalazcy z laboratorium Argonne podeszli do problemu w nowatorski sposób. Ich silnik analizuje na bieżąco skład mieszkanki trafiającej do spalania. Jeżeli skład paliwa się zmieni, to układy elektroniczne modyfikują takie czynniki jak ilość wtryskiwanego paliwa czy czas zapłonu. Pomysł jest prosty i tani, dzięki czemu może szybko podbić rynek.

- Naszym celem jest sprawienie, by silnik działał na pełnej wydajności niezależnie od paliwa - mówi Wallner.

Jednak najważniejszą cechą wszystkożernego silnika jest to, że można w nim bez problemu mieszać benzynę z biopaliwa-mi, takimi jak alkohole organiczne butanol i etanol.

- Wszystkożerny silnik pozwoli konsumentom dowolnie wybierać typ paliwa w zależności od ceny i dostępności - uważa Steve McConnell, również z laboratorium Argonne. Według twórców silnika będzie on działał szczególnie dobrze właśnie na biopaliwach, dzięki czemu właściciele samochodów będą nie tylko chętniej z nich korzystać, ale i zdecydują się na zmianę silnika na taki, który nie zmusza ich do przestawienia się wyłącznie na paliwa ekologiczne.

- Zyska na tym też amerykańska ekonomia, która stanie się mniej zależna od importu ropy oraz zacznie korzystać z produkowanych w domu biopaliw - dodaje McConnell.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się