Menu Region

Ludzka pamięć bez dna

Ludzka pamięć bez dna

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Polska

Konrad Godlewski

Prześlij Drukuj
Pamięć jest znaczenie pojemniejsza, niż dotychczas sądzono - wynika z badań przeprowadzonych na Massachusetts Institute of Technology. W eksperymencie badacze udowodnili, że ludzie mogą zapamiętywać tysiące szczegółów.
- Nigdy nie sprawdzono, że jesteśmy w stanie zapamiętać aż tak wiele szczegółów dotyczących takiego mnóstwa różnych obiektów - mówi Timothy Brady, współautor badań, których wyniki opublikowano w piśmie "Proceedings of the National Academy of Sciences". - Nie sprawdzono, bo nikt nie próbował - dodaje.

W badaniu wzięło udział 14 osób w wieku od 18 do 40 lat. W pierwszej fazie eksperymentu pokazano im zdjęcia aż 2500 obiektów, każde przez zaledwie trzy sekundy.

W drugiej fazie do poprzednich zdjęć dołączono także drugą fotografię. Tak zbudowane pary dzieliły się na trzy różne kategorie.

W pierwszej znalazły się dwa kompletnie różne od siebie obiekty. W drugiej - dwa przedmioty tego samego rodzaju, np. dwa różne piloty do telewizora. Wreszcie na trzecią kategorię złożyły się dwa takie same przedmioty, ale w różnym stanie, np. szafka otwarta i zamknięta.

Po obejrzeniu każdej pary, badani musieli wskazać, który z dwóch obiektów widzieli w pierwszej fazie eksperymentu. Okazało się, że poradzili sobie z tym zadaniem z ogromną skutecznością. Mimo tysięcy zdjęć poprawnych odpowiedzi udzielali aż w około 90 proc. przypadków.

Najłatwiej poszło im z parami dwóch kompletnie różnych przedmiotów - tutaj ich skuteczność wyniosła aż 92 proc. Przy obiektach tego samego rodzaju było to 88 proc., a przy obiektach w odmiennym stanie - 87 proc.

1 »

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się