Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak bezpiecznie się opalać?

Gabriela Bogaczyk
Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje
Kremy z filtrami, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy to podstawowe wyposażenie osoby, która chce się opalać w wakacje Polska Press Grupa
Zbyt długie i bezczynne wylegiwanie się na plaży przyczynia się do oparzeń i udarów słonecznych

Zaczerwienienia skóry, rumień i pieczenie to pierwsze objawy nadmiernego przebywania na słońcu. Jak rozsądnie podejść do opalania podczas urlopu?

Lekarze alarmują, by unikać słońca w godzinach od 11 do 15. Odrobinę schronienia dla twarzy i ramion powinny zapewnić nam kapelusze i parasole. Przede wszystkim, należy szukać naturalnego cienia w pobliżu drzew. Podstawą są też okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, które chronią oczy przed szkodliwym światłem. Gwarancją ochrony przed promieniami słonecznymi są kosmetyki z filtrami. - W szczególności polecam faktory 30+ i 50+. One zapewnią nam bezpieczne opalanie.

ZOBACZ TEŻ: Forma sztuki czy przejaw głupoty? "Słoneczne tatuaże" niebezpiecznym trendem

Należy wsmarować je w ciało około 15 minut przed wyjściem na słońce - mówi dr nauk med. Joanna Bartosińska, dermatolog z gabinetów lekarskich Hema w Lublinie. Popularną ochroną dla ciała są klasyczne balsamy i olejki. W ostatnim czasie pojawiły się też spraye i mgiełki, które są wygodniejsze w aplikacji. - Trzeba pamiętać, że wszystkie preparaty działają do 2 godzin po nałożeniu, pod warunkiem, że nie wejdziemy do wody lub nie będziemy pocierać ciała ręcznikiem. Po każdej takiej sytuacji, należy znów nałożyć balsam na nasze ciało - dodaje dermatolog.

Długotrwałe skutki
Na profilaktykę jest za późno, gdy na naszej skórze po opalaniu pojawią się pęcherze. Wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza, bo oparzenia słoneczne niezwykle ciężko i boleśnie się goją. - Skutki nadmiernego opalania mogą pojawić się po wielu latach. Mam na myśli rozwój czerniaka. W szczególności na raka skóry powinny uważać osoby, które mają na swoim ciele znamiona. Trzeba systematycznie sprawdzać ich wielkość, kształt i kolor. Powinny nas też zaniepokoić nowe "pieprzyki" - mówi dr nauk med. Bartosińska.

Przed wyjściem na plażę, trzeba pamiętać, że niektóre leki czy maści w połączeniu ze słońcem powodują reakcje alergiczne i toksyczne. Z kolei, odpoczywając na kocu, należy liczyć się z tym, że niektóre soki roślin w relacji ze słońcem powodują oparzenia na ciele.

Zbyt częste opalanie przyczynia się w przyszłości do przedwczesnego starzenia się skóry. Jedynie substancje przeciwrodnikowe zawarte w kosmetykach do opalania chronią nas przed takimi skutkami.

Dzieci do 3. roku życia nie powinny w ogóle odpoczywać na słońcu. - Ewentualnie mogą przebywać w cieniu. Ich skóra jest cieńsza od dorosłych, dlatego bardziej są narażone na negatywne skutki opalania. Nawet kilkunastominutowe przebywanie w pełnym słońcu może prowadzić do oparzeń, co w perspektywie lat przyczynia się do większego ryzyka zachorowań na raka - mówi dermatolog z gabinetów lekarskich Hema w Lublinie.

Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi udarem słonecznym. W szczególności jest on niebezpieczny dla osób starszych. - Pierwszymi objawami udaru słonecznego są bóle i zawroty głowy. Pojawiają się również nudności i wymioty. Niezwykle ważne jest wtedy nawodnienie organizmu. Powikłania po udarze u seniorów prowadzą do zaburzeń w układzie krążenia - ostrzega dr nauk med. Tomasz Hasiec, kierownik oddziału neurologii ze szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

Rozsądne przebywanie na słońcu ma swoje plusy. Dobroczynnie wpływa na nasz organizm. - Wytwarza się wtedy witamina D, która zapobiega krzywicy i osteoporozie. Poza tym, korzystnie działa na nasze samopoczucie - dodaje dr nauk med. Bartosińska.


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski